Po besedah epidemiologinje Bojane Beović je rast okužb v zadnjih dneh pričakovana. Število hospitaliziranih se bo po pričakovanjih dvignilo do 1200 ob upoštevanju, da bodo vladni ukrepi prijeli. Intenzivno nego bi na vrhuncu tega vala potrebovalo med 200 in 300 bolnikov. Epidemiološka slika v Sloveniji je resna, vendar o vrhu epidemije še ne moremo govoriti. Kritična naj bi bila prihodnja dva tedna, predvsem za bolnišnice.
O VRHUNCU EPIDEMIJE ŠE NE MOREMO GOVORITI: Število hospitaliziranih se bo dvignilo do 1200, če bodo ukrepi prijeli
Slovenija
Rast števila bolnikov v bolnišnicah je po pojasnilih vodje strokovne svetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje pričakovana glede na številne na novo potrjene okužbe v preteklih dneh. "To so številke, ki se bodo še nekaj časa višale, ne glede na to, ali bi ukrepi postajali učinkoviti," je povedala Beovićeva.
Pojasnila je, da je podatek o številu novih okužb še vedno "kar zanesljiv" kljub temu, da so priporočili nekoliko drugačno testiranje. A število dnevnih testov še ni posebej znižano, je dodala in pojasnila, da stanje epidemije lahko tako še vedno spremljamo po številu testiranih.
STROKOVNA DIREKTORICA ZD KOPER: "Biti okužen še ne pomeni, da boš dejansko zbolel za koronavirusom"
Epidemiološka slika se iz dneva v dan slabša, kaj pričakujete in kaj lahko vsak posameznik naredi za lastno zaščito? Epidemiološka slika v Sloveniji je slaba. Vsak dan zabeležimo skoraj 2000 na novo okuženih s koronavirusom, kar upravičeno vzbuja skrb.
"Statistiki nas opozarjajo, da gre lahko za nihanja. Ali gre za dnevna nihanja ali pa smo dosegli plato in se bo krivulja počasi obrnila navzdol, bomo videli v naslednjih dneh," je dodala.
Zdravstveni sistem je na robu zmogljivosti, zlasti kadrovskih. Trenutno je v državi več kot 13 tisoč okuženih. Od 338 ljudi, ki so umrli s covidom, je bilo 70 odstotkov oskrbovancev domov za starejše in prav ti so še vedno žarišča.