Začasni predsednik Egipta Adli Mansur je danes potrdil sporen zakon o pravici do organizacije javnih zborovanj in protestov, navedbe egiptovskih državnih medijev povzema francoska tiskovna agencija AFP. Ta je po mnenju aktivistov za človekove pravice represiven, saj naj bi od organizatorjev protestov terjal, da pridobijo dovoljenje policije.
Egiptovski premier Hazem Beblavi je za AFP po drugi strani zatrdil, da novi zakon zgolj ščiti pravice protestnikov ter nikakor ne pravi, da ti potrebujejo dovoljenje, preden pripravijo nek shod. Obvezuje jih le, tako premier, da o tem v naprej obvestijo pristojne organe.
Povezava 19 skupin, ki se borijo za človekove pravice, je po drugi strani osnutek zakona pred današnjo dokončno potrditvijo ostro kritizirala, češ da je represiven. "Osnutek zakona skuša kriminalizirati vse oblike mirnega zbiranja, vključno s protesti in javnimi srečanji, ter daje državi proste roke, da s silo razbija mirna zborovanja," je zapisala.
AFP sicer navaja neimenovanega predstavnika vlade v Kairu, da naj bi zakon, osnutek katerega je oktobra pripravilo pravosodno ministrstvo, po ostrih kritikah v zadnjem trenutku malce spremenili. Ali je to res in kaj točno naj bi spremenili, ni znano, a vendarle obstaja možnost, da so iz njega umaknili to, kar je aktiviste najbolj motilo.
Nove egiptovske oblasti sicer že vse od poletja, ko je vojska odstavila islamističnega predsednika Mohameda Mursija, s trdo roko zatirajo vsak upor Mursijevih privržencev. V nasilju, ki je v minulih mesecih spremljalo islamistične proteste, je bilo ubitih že več kot tisoč ljudi. Danes so podporniki odstavljenega predsednika v Kairu in nekaterih drugih mestih sicer znova priredili proteste.