Opozicijska desna koalicija je za slab odstotek premagala vladajočo levosredinsko koalicijo in bo imela šest od 12 hrvaških poslancev v Evropskem parlamentu, kažejo uradni izidi nedeljskih volitev. Poleg zmage opozicije je prve hrvaške volitve v Evropski parlament zaznamovala tudi rekordno nizka udeležba, le 20,84-odstotna.
Opozicija tudi uradno zmagala na hrvaških volitvah
Predsednik državne volilne komisije Branko Hrvatin je na današnji novinarski konferenci sporočil, da je koalicija, ki jo sestavljajo HDZ, Hrvaška stranka prava Ante Starčević (HSP AS) in Blok upokojenci, dobila 32,86 odstotka glasov. Zanjo je glasovalo dobrih 244.000 upravičencev, kar pomeni, da bo imela šest poslancev v Evropskem parlamentu.
Šest poslancev koaliciji HDZ-ja
Največ preferenčnih glasov na njeni listi ali dobro četrtino je dobila predsednica HSP AS Ruža Tomašić, slabih 65.000. Nekdanja kanadska policistka Tomašićeva je znana po svojih trdih nacionalističnih stališčih. Ostalih pet poslancev prihaja iz HDZ.
Vladajoča levosredinska koalicija SDP, Hrvaška narodna stranka (HNS) in Hrvaška stranka upokojencev (HSU), je prejela slabih 238.000 glasov ali 32,07 odstotka. Na podlagi volilnih izidov bo imela v Evropskem parlamentu pet poslancev, in sicer vseh pet iz vrst socialdemokratov.
Največ preferenčnih glasov je dobil nosilec njihove volilne liste, nekdanji hrvaški zunanji minister Tonino Picula - slabih 113.000.
Enega poslanca bo imeli Hrvaški laburisti - Stranka dela (HL), ki so zbrali dobrih 42.000 ali 5,75 odstotka glasov.
25 volilnih list brez predstavnika
Ostalih 25 volilnih list je dobilo po manj kot štiri odstotke glasov, medtem ko je bil prag za vstop v parlament pet odstotkov. Neveljavnih glasovnic je bilo 5,07 odstotka.
Zmaga desničarske opozicije je nekoliko presenetljiva, ker so predvolilne raziskave kazale, da bo imela vladajoča koalicija polovico hrvaških evropskih poslancev, desničarska opozicija pet in laburisti enega. Tudi redne mesečne raziskave priljubljenosti politikov so v zadnjem času kazale na občutno nižjo podporo HDZ v primerjavi s SDP.
Hrvaški premier in predsednik vlade Zoran Milanović je zgodaj zjutraj po objavi prvih neuradnih izidov čestital za zmago HDZ in njenim partnerkam. Hrvaški mediji ocenjujejo, da gre za njegov prvi težji volilni poraz po letu 2007, ko SDP na parlamentarnih volitvah ni uspelo premagati HDZ.
Levica pozabila na Istro
Predsednik vladne koalicijske stranke, Istrske demokratske zveze (IDS) Ivan Jakovčić, ki je za Evropski parlament kandidiral s svojo neodvisno volilno listo, je ocenil, da bi vladna koalicija zmagala, če bi na evropskih volitvah nastopili skupaj. Kljub zmagi v Istri Jakovčiću ni uspelo priti v Evropski parlament, njegovi slabi štirje odstotki glasov pa bi zagotovo prispevali k zmagi levosredinske koalicije.
Predsednik HDZ Tomislav Karamarko je po nedeljskem uspehu napovedal zmago tudi na lokalnih volitvah, ki so napovedane za 19. maj. Prizadeval si bo tudi za predčasne parlamentarne volitve po 1. juliju, ko bo Hrvaška postala polnopravna članica Evropske unije.
Volitve v znamenju nizke udeležbe
Čeprav so ankete kazale tudi, da bo na volitve prišlo slabih 40 odstotkov volivcev, je prve hrvaške volitve v Evropski parlament zaznamovala zelo nizka udeležba. Ta je bila 20,84-odstotna. To je najnižja udeležba na kakšnih volitvah ali referendumu od osamosvojitve Hrvaške. Volilno pravico je izkoristilo dobrih 781.000 od 3,7 milijona volivcev.
Hrvaškim evropskim poslancem se bo mandat začel 1. julija in iztekel prihodnje leto, ko bodo redne volitve v Evropski parlament v celotni EU, vključno s Hrvaško. Takrat bodo na Hrvaškem v skladu z novimi pravili volili le 11 poslancev, ki bodo imeli petletni mandat.
Več iz rubrike Politika: