Nekatere bolnišnice v zadnjih tednih opažajo porast okužb dihal, na pohodu je tudi gripa. Preverili smo, kakšno je stanje v izolski bolnišnici.
PORAST OKUŽB DIHAL, PONEKOD SO BOLNIŠNIČNI ODDELKI POLNI: Kako je v SB Izola?
Izola
Na urgenci Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana je trenutno veliko bolnikov, ki iščejo pomoč zaradi okužbe dihal, ta trend pa narašča že nekaj tednov. Bolnišnično obravnavo pogosteje potrebujejo starejši s kroničnimi boleznimi in majhni otroci, je za Dnevnik povedal predstojnik klinike dr. Matjaž Jereb. Prevladujejo okužbe z rinovirusi, sars-cov-2 in adenovirusi.
V UKC Maribor so potrdili, da imajo oddelek poln, na pohodu pa da so že vsi zimski virusi. V celjski bolnišnici epidemije okužb dihal ne opažajo, se pa pojavljajo posamezni primeri.
Kakšno pa je stanje v izolski bolnišnici? Kot nam je pojasnil strokovni direktor Tomaž Gantar, dr. med., pride v jesensko-zimskih mesecih običajno do porasta okužb dihal, kar redno spremljajo. "Število sprejemov zaradi okužbe dihal iz tedna v teden niha. Večinoma gre za starejše bolnike, pri katerih se ob okužbi dihal poslabšajo tudi druge kronične bolezni. Težji potek opažamo tudi pri nekaterih mlajših osebah in je povezan predvsem s prekomerno telesno težo," je pojasnil.
V zadnjem mesecu so sprejeli nekaj bolnikov z gripo in težjim potekom pljučnice, povzročene z virusom gripe.
"Večina okužb dihal sicer poteka v blagi obliki, pri kateri veljajo že večkrat objavljena splošna navodila. Ob težjem poteku okužbe je vsekakor potrebno obiskati zdravnika v urgentnih ambulantah primarne zdravstvene službe, izven rednega delovnega časa pa v urgentnem centru bolnišnice," je še dejal Gantar.
Evropski center za preprečevanje in nadzor bolezni (ECDC) je pred dnevi izpostavil strm porast gripe in okužb z RSV, ob tem pa opozoril, da bi to lahko znatno vplivalo na evropske zdravstvene sisteme. Se je pa umirilo pojavljanje covida-19, a kljub zmanjšanemu kroženju, še vedno prihaja do težjih potekov te bolezni.
V primeru gripe bolnišnično zdravljenje pogosteje potrebujejo starejši od 65 let, v primeru RSV pa otroci do četrtega leta, so še navedli.
Poudarili so tudi, da je cepljenje proti gripi in covidu-19 še vedno smiselno za starejše in za tiste, pri katerih je tveganje resne bolezni večje. Izpostavili so, da je cepivo na voljo tudi v primeru RSV. Kot je poudaril Dnevnik, je cepljenje proti RSV v Sloveniji za nosečnice brezplačno, s tem pa posredno zaščitijo tudi dojenčke.