Na novinarski konferenci projekta Učilnica za življenje, ki je potekala 19. septembra 2024 v Škocjanskem zatoku (Center za obiskovalce), so članice projektnega konzorcija iz Sončnega griča, Maja Vrčon, vodja izobraževanja, Manja Vrenko, projektna vodja, in s Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem, raziskovalki in mentorici dr. Nataša Dolenc in dr. Nastja Cotič, predstavile izobraževalni projekt Učilnica za življenje, ki je bil leta 2022 izmed 194 prijavljenih projektov s celotne Evrope za večletno financiranje s strani Evropske pobude za podnebje – EUKI, ki deluje pod okriljem nemškega Zveznega ministrstva za okolje, varstvo narave in jedrsko varnost (BMU). Učilnica za življenje je projekt širšega javnega interesa, saj bo posredno dosegel generacije mladih, ki se bodo soočale s posledicami podnebnih sprememb.
UČILNICA ZA ŽIVLJENJE: Mladi se bodo soočali s posledicami podnebnih sprememb (FOTO, VIDEO)
Koper
Učilnica za življenje raziskuje učinkovito učenje za trajnost, akcijo in sodelovalne pristope k učenju ter sistemsko spremembo politike izobraževanja in usposabljanja v Sloveniji in EU. Projekt je poseben in inovativen zato, ker v javni šolski sistem prenaša znanja ekovasi, tranzicijskih gibanj, okoljskih nevladnih organizacij in skupnostnih iniciativ. V okviru projektnih aktivnosti pa bo letos, drugo leto zapored, organizirana tudi Mednarodna konferenca o ekosocialnem izobraževanju, ki bo potekala 26. in 27. septembra 2024.
Pedagoška fakulteta Univerze na Primorskem se je priključila temu projektu z namenom spodbujanja razvoja ekosocialnih in zelenih kompetenc pri študentih pedagoških smeri in pri učiteljih, saj je v času, ko se soočamo s številnimi okoljskimi izzivi, kot so podnebne spremembe, izguba biotske raznovrstnosti in onesnaževanje, ključno, da se izobraževanje usmeri v razvoj tovrstnih kompetenc. Ekosocialno izobraževanje ni le vprašanje prenosa znanja o okolju; gre za celostni pristop, ki povezuje ekološke, socialne in ekonomske vidike.
Dr. Nataša Dolenc pravi: "V sodelovanju z društvom Sončni grič, v katerem delujejo izkušeni facilitatorji participatornih tehnik in okoljskih tematik, smo videli številne prednosti, predvsem v pridobivanju širšega spektra pristopov poučevanja okoljskih vsebin, saj se zavedamo, kako velik vpliv ima učitelj s svojim zgledom in znanjem na razvijanje okoljske pismenosti pri mladih generacijah."
S projektom partnerji želijo doprinesti k večji okoljski ozaveščenosti učiteljev, ki bodo vzgajali in opolnomočili generacije proaktivnih posameznikov, ki bodo imeli celostno razumevanje o podnebju in trajnosti ter empatijo do svojega družbenega in naravnega okolja.
V okviru projekta so skupaj z izkušenimi učitelji razvili učne scenarije za poučevanje ekosocialnih tematik na razredni stopnji osnovne šole, ki jih bomo preverili v praksi in bodo služili kot učni poligon za študente Pedagoške fakultete. Učni scenariji zajemajo različne aktivnosti, ki temeljijo na izkustvenem učenju in projektnem delu, saj bomo le skozi aktivno vlogo učenca pri pouku lahko učinkovito dosegli cilje ekosocialnega izobraževanja.
Manja Vrenko o konferenci: "Rdeča nit konference je Izobraževanje in vzgoja za podnebno pravičnost. To je že druga konferenca, ki jo organiziramo v okviru projekta Učilnica za življenje. Cilj je predstaviti inovativne učne pristope, ki aktivno vključujejo učence/dijake v učni proces, ki je zasnovan na spodbujanju radovednosti in raziskovanju. Z okroglo mizo pa želimo vzpostaviti dialog med učitelji in tistimi, ki načrtujejo učne programe. Lansko leto nam je to dobro uspelo."