V Logu pri Vipavi odkrili obnovljen spomenik madžarskemu junaku Rostasu

Vipavska dolina

Dvesto let po smrti Pala Rostasa so temu madžarskemu junaku ob cerkvi v Logu pri Vipavi ponovno postavili spomenik. Prvotnega, ki so ga 30 let po njegovi smrti leta 1813 postavili junakovi soborci, so med obema svetovnima vojnama uničili italijanski fašisti.

Ostanke spomenika so shranili v Goriškem muzeju, sedaj pa postavili repliko prvotnega spomenika.

Današnja slovesnost se je začela pred obnovljenim spomenikom v Logu, kjer sta slovenski in madžarski obrambni minister, Roman Jakič in Csaba Hende položila venca. Zaradi slabega vremena se je nato slovesnost nadaljevala v telovadnici vojašnice Janka Premrla Vojka v Vipavi.

"Etičnost in odnos do soborcev sta pomembni odliki vojakov in vojaških poveljnikov. Madžarskemu huzarju Palu Rostasu, pripadniku 5. huzarskega regimenta avstrijske vojske, so spomenik postavili njegovi soborci, kar je dokaz tega, da je bil med njimi priljubljen in cenjen tako zaradi svojega vojaškega znanja kot zavoljo človeških kreposti," je v slavnostnem nagovoru dejal minister Jakič.

S tem dejanjem so po ministrovih besedah odgrnili tančico z dela že skoraj pozabljene zgodovine, obnovili kulturno dediščino in predvsem vrnili zasluženo čast hrabremu junaku. Prek tega projekta so se spletle tudi nove vezi med tamkajšnjo lokalno skupnostjo, veleposlaništvom Madžarske v Republiki Sloveniji ter madžarskimi kulturnimi ustanovami, kar je še utrdilo in oplemenitilo prijateljstvo med sosednjima državama, je dejal minister.

"Prepričan sem, da današnji dogodek dokazuje, da smo Slovenci ljudje konkretnih dejanj in da smo narod, ki ceni junaško srce. Vipavska dolina je slovenskemu narodu dala svoje junake, zdaj pa nam je vsem skupaj pokazala, da zna ceniti tudi junake drugih narodov ter spoštovati njihov spomin," je še dejal Jakič.

Madžarski minister ponosen na Slovence

Madžarski obrambni minister Csaba Hende pa je v slovesnem nagovoru poudaril predvsem elitizem, ki so ga v zgodovini vedno imeli madžarski huzarji, in njihov poseben način bojevanja, ki so ga prinesli s seboj ob preselitvi iz Azije. "Ponosen sem ne samo na naše junaške vojake, ampak tudi na naše sosede, ki so 200 let negovali čast in spomin na naše huzarje," je dejal Hende.

Simbolizira tudi odpor proti fašizmu

Na to je opozoril tudi ajdovski župan Marjan Poljšak, ki je dejal, da je junak Rostas postal še večji junak za domače prebivalstvo, ker je simboliziral odpor proti italijanski okupaciji, ki je porušila njegov spomenik: "Tako je madžarski junak tudi naš junak, slovenski junak!"

Spominsko obeležje stoji na območju, kjer je pred 200 leti madžarski huzar Pal Rostas v bitki tudi padel. Bil je sicer pripadnik 5. huzarskega regimenta avstrijske vojske. Spomenik je bil postavljen leta 1846, v letu 2008 pa je bila sprožena pobuda za obnovo, ki so jo ob podpori madžarskih kulturnih ustanov izpeljali krajevna skupnost Budanje, študijski krožek Ustavimo korak in občina Ajdovščina.