Revmatična obolenja so ena najpogostejših bolezni, zaradi katerih ljudje obiščejo zdravnika. Pri nas je 230.000 bolnikov z revmatskimi boleznimi, med njimi 40.000 do 60.000 z vnetnim revmatizmom, ki prizadene tudi otroke. Vsako leto za revmatskimi boleznimi zboli več kot 40 otrok, so na današnjem srečanju z novinarji poudarili v društvu revmatikov.
Vsako leto za revmatskimi boleznimi zboli več kot 40 otrok
Slovenija
Revmatične bolezni ne izbirajo starosti ali spola, informiranost o teh obolenjih omogoča lažje prepoznavanje zgodnjih znakov bolezni, od česar je odvisna uspešnost zdravljenja. S tem namenom so pri Društvu revmatikov Slovenije po pojasnilu predsednika Andreja Gregorčiča ob svetovnem dnevu revmatikov (12. oktobru) posvetili pozornost otrokom in mladostnikom, obolelim za revmatskimi boleznimi.
"Revmatske bolezni pri otrocih so ena najpogostejših kroničnih bolezni, ki se pojavljajo v otroškem obdobju," pravi vodja oddelka za alergologijo ljubljanske pediatrične klinike Tadej Avčin. Na kliniki letno zdravijo več kot 40 novih bolnikov z juvenilnim idiopatskim artritisom, najpogostejšim revmatičnim obolenjem med otroki. Bolezen največkrat izbruhne med drugim in četrtim letom starosti ali v puberteti.
"Zdravljenje je bolj uspešno, če bolezen odkrijemo zgodaj, a pri tem je problematično to, da majhen otrok ne zna povedati, da ga kaj boli," razlaga Avčin in dodaja, da morajo zato starši biti še bolj pozorni na spremembe v razpoloženju otroka. Med zunanjimi simptomi so otečeni sklepi (komolec, koleno, zapestje ali gležnji), težave pa so najbolj izrazite zjutraj, ko se otrok zbudi.
Potek aktualnega zdravljenja
Aktualno stanje zdravljenja revmatičnih bolezni je predstavil predstojnik Kliničnega oddelka za revmatologijo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana Matija Tomšič. Kot je poudaril, je danes zdravljenje teh bolezni vse bolj uspešno zaradi zgodnejšega diagnosticiranja ter hitrejšega in intenzivnejšega zdravljenja takoj na začetku bolezni.
"Želimo doseči stanje brez simptomov in znakov bolezni ali vsaj nizko aktivnost bolezni, ne pa zgolj lajšanje bolečin ali kirurško zdravljenje uničenih sklepov," pravi.
Kronično pomanjkanje revmatologov
Ob tem je opozoril na kronično pomanjkanje revmatologov v Sloveniji. Bolnikom je na voljo le 20 revmatologov, kar pomeni en revmatolog na 100.000 prebivalcev. To pa je bistveno manj kot v drugih evropskih državah, kjer je en revmatolog na 50.000 prebivalcev. Zaradi pomanjkanja revmatologov so čakalne dobe po Tomšičevih besedah še vedno "nedopustno dolge". Na njihovem oddelku, kjer zdaj dela devet revmatologov (prej 10), je tako čakalna doba za hitri pregled 330 dni, za redni 314 dni, število tistih, ki čakajo dlje od še dopustne dobe, je blizu 700.
V društvu, ki letos slavi 30 let delovanja, so opozorili tudi na zmanjšanje prilivov s strani Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij (Fiho), ki so delno posledica krize in nižjega prometa Loterije Slovenije ter zakona o davku od srečk.