Prvak DeSUS Karl Erjavec po neuspešni konstruktivni nezaupnici napoveduje, da bosta v prihodnjih dneh zasedala vodstvo stranke in izvršni odbor. Ocenili bodo politično situacijo in položaj DeSUS, je navedel. Da bi na svetu stranke preveril zaupanje, ne vidi razloga. Poslanec Branko Simonovič pa priznava svojo vprašljivo podporo predsedniku.
ZASEDALA BOSTA VODSTVO DESUS IN IZVRŠNI ORGAN: Erjavec napovedal, da bodo ocenili politično situacijo in položaj stranke
Slovenija
Karl Erjavec
Predlog konstruktivne nezaupnice aktualni vladi Janeza Janše z Erjavčevo kandidaturo za predsednika vlade je na ponedeljkovem glasovanju v DZ prejel 40 glasov, sedem poslancev je glasovalo proti, šest glasovnic pa je bilo neveljavnih. Erjavec ni prejel niti toliko glasov, kot je bilo podpisanih poslancev pod januarski predlog nezaupnice. Sam neveljavnih glasovnic v ponedeljek ni povezal s poslanci DeSUS.
Pogovarjati se o ponedeljkovem glasovanju, je isto, kot da bi se pogovarjal o lanskem snegu, pa je v današnji izjavi v DZ dejal vodja poslancev DeSUS Franc Jurša.
Poslanci DeSUS so se sicer danes pogovarjali o nastalih razmerah in nadaljnjem ravnanju. Poslanec Branko Simonovič je že ocenil, da je bil KUL ustanovljen samo za konstruktivno nezaupnico in da je uresničevanje programa DeSUS možno tudi ob aktualni vladi. Tudi Jurša se strinja, da je bil KUL ustanovljen le za to, da se v DZ preštejejo. "To se je zgodilo. Novega predsednika vlade nismo dobili in s tem tudi nimamo več KUL," je prepričan.
O morebitnem podpisu sporazuma o sodelovanju DeSUS z vlado Janeza Janše pa se po njegovih besedah še niso pogovarjali in tako ne more odgovoriti, ali ga bodo podpisali. Ali je to korak v pravo smer ali ne, bo povedal po pogovoru v poslanski skupini in stranki. Kot je pojasnil, ga Janša ali kdor koli iz vodstva SDS po ponedeljkovem glasovanju še ni kontaktiral.
Od odločitve poslancev glede sodelovanja z vlado bo odvisno, ali bo stranka ostala v vladnem kadrovskem razrezu. Kot je danes navedel minister za kmetijstvo iz vrst DeSUS Jože Podgoršek, zaenkrat še opravlja funkcijo ministra, o nadaljnjih korakih pa se bo odločil po razgovorih v naslednjih dneh.
Po Jurševih navedbah je ministrova usoda v vladi odvisna od premierja.
O položaju DeSUS v aktualnih političnih razmerah bodo razpravljali organi stranke. Jurša sicer ne ocenjuje, da bi bila vodstvo stranke in poslanska skupina DeSUS vsak sebi. Res pa je, da poslanci na nekatere stvari gledajo morda malo drugače kot člani vodstva stranke, je ugotavljal.
Branko Simonovič
Tudi Simonovič je na vprašanje sodelovanja v sami stranki odgovoril z upanjem, da bo čim prej prišlo do sklica organov stranke ali klavzure, da bodo analizirali stanje ter se odločili, kako naprej. Sam podpira nadaljevanje uresničevanja programa stranke tudi kot opozicija. Sam sicer ne bi rekel, da je ponedeljkovo glasovanje nezaupnica predsedniku stranke. "To je bil projekt KUL. Bolj je nezaupnica njim," je dejal.
Je pa bolj negotov glede vprašanja, ali ima Erjavec njegovo zaupanje kot predsednik DeSUS. "Vprašanje. O tej podpori je težko govoriti, posebno takemu kot sem jaz, ki izhajam iz gospodarstva. Gentlemanski dogovor nekaj velja. On ga je prekršil," je bil jasen Simonovič.
To po njegovih besedah še ne pomeni, da se ne morejo poskušati dogovoriti, a so ti dogovori vse težji. Na vprašanje, ali bi Erjavec po njegovem mnenju moral sprejeti odgovornost oz. na svetu stranke preveriti zaupanje, je Simonovič odgovoril, da je to njegova odločitev.
Erjavec je v današnji pisni izjavi spomnil, da je bil povabljen, da se vrne v stranko. Vse njegove dosedanje odločitve imajo po njegovih navedbah podlago v sklepih izvršnega odbora in sveta stranke.
Desus ga mora upepeliti in najti nov obraz, mogoče Simonoviča.