V prihodnjih letih v Mestni občini Koper načrtujejo gradnjo manjkajočega komunalnega omrežja. Temu bodo namenili kar 50 milijonov evrov, so se na četrtkovi seji strinjali mestni svetniki in to namero občine tudi potrdili.
50 MIO ZA KOMUNALNO OMREŽJE V KOPRU: "Eden od poglavitnih stroškov za občane je odvoz in obdelava blata"
Koper
V Mestni občini Koper (MOK) je na javno kanalizacijsko omrežje priključenih 71,4 odstotka vseh prebivalcev, preostalih 28,6 odstotka ima odvajanje in čiščenje komunalnih odpadnih voda urejeno z individualnimi sistemi. Na območju občine je evidentiranih 4230 greznic in 154 malih komunalnih čistilnih naprav, izdelan je tudi okvirni načrt izgradnje manjkajočega kanalizacijskega omrežja na področju odvajanja komunalne odpadne vode v območju aglomeracij.
Gradnja manjkajočega kanalizacijskega omrežja v posameznih aglomeracijah je po sedanjih cenah ocenjena na 50 milijonov evrov, občina pa bo za to letno namenila najmanj dva milijona evrov. Na četrtkovi seji so mestni svetniki občino zavezali, da bo tudi v prihodnjih letih zagotavljala več proračunskih sredstev za pospešitev izgradnje manjkajočega kanalizacijskega omrežja.
Mestni svetniki so potrdili rebalans proračuna
Rebalans je bil potreben za zagotovitev sredstev Javnemu podjetju Marjetica Koper za nakup in postavitev sušilnice blata v centralni čistilni napravi. Za izvedbo projekta namerava Marjetica Koper pridobiti posojilo v višini 1,6 milijona evrov.
"Eden od poglavitnih stroškov na položnici za občane za odvajanje in čiščenje odpadnih komunalnih in padavinskih voda je strošek odvoza in obdelave odpadnega komunalnega blata, ki nastaja pri tem procesu. Ta strošek predstavlja kar precejšen znesek, saj je v našem odpadnem blatu med 20 in 23 odstotki suhih snovi, vse ostalo je voda," je razlog za tako odločitev po seji pojasnil Raf Klinar iz urada za gospodarske javne službe, okolje in promet.
Sprejeli še dva nova predloga odlokov
Mestni svet je v prvi obravnavi sprejel še predloga odloka o pokopališki in pogrebni dejavnosti ter pokopališkem redu in odloka o podelitvi koncesije za opravljanje javne zdravstvene službe na primarni ravni na področju družinske medicine. V tem primeru občina v krajevni skupnosti Škofije želi zagotoviti koncesionarja, ki bi v družinski ambulanti izvajal zdravstvene storitve v večjem obsegu, pri čemer predlagani odlok ne bi dodatno finančno obremenil občinskega proračuna.