Posledice močnega deževja na Obali in poplave, ki so sledile, so občutili tudi nekateri prebivalci tega območja. Kot smo že poročali, se je na nas obrnil bralec, Nemanja Savković, ki mu je voda popolnoma zalila hišo na Serminu. Za pomoč pri sanaciji se je obrnil tudi na ankaransko občino. Zatrjuje, da so ga tam odslovili. A pojasnila ankaranske občine kažejo drugačno sliko.
ALI OBČINA ANKARAN RES NI NAREDILA NIČ, DA POMAGA KRAJANU? "Že 15 minut po prošnji smo zagotovili začasno namestitev"
Ankaran
Savković navaja, da je za poplave – v hiši je imel tudi preko metra vode –, kriva okvara črpalke, ki bi morala črpati odvečno vodo v reko Rižano. Ko se je na dan poplave obrnil na Luko Koper, ki upravlja s črpalkami, naj bi mu tam dejali, da senzor vode še ni zaznal vode in da se zato črpalka ni vklopila. Vzdrževalci, ki skrbijo za črpalke so mu povedali, da ta ni delovala, ker se je pokvarila. Na ogled škode in črpalk je prišel tudi predstavnik občine Ankaran.
Zato se je s prošnjo za pomoč pri sanaciji obrnil na ankaransko občino, a trdi, da so ga tam odslovili – češ, da pri tem nimajo nobene povezave in mu dejali, da je vse na njih.
Pomoč omogočili že 15 minut po prošnji
A ankaranska občina te navedbe zanika. "Lastnik nepremičnine je bil deležen takojšnje pomoči s strani Občine Ankaran. Že 15 minut po njegovi prošnji mu je občina zagotovila udobno začasno namestitev v Adrii Ankaran, kjer je ostal tri noči, dokler je bila njegova nepremičnina poplavljena," pojasnjujejo.
Zatrjujejo, da so mu nudili pomoč v skladu z zakonom, ki predpisuje pomoč ob naravnih in drugih nesrečah. "Skladno z zakonodajo so tako preventivni ukrepi kot sanacija škode na zasebnih zemljiščih v domeni njihovih lastnikov," nadaljujejo. So pa lastniki upravičeni do dela odškodnine s strani države na podlagi popisa škode, do katerega pride le v primeru, da skupna ocenjena škoda na območju doseže 0,03 promila državnega proračuna za tekoče leto.
Ob tem dodajajo, da je občina od minulega četrtka, 12. septembra, pa do nedelje, 15. septembra, v sodelovanju z gasilci, predstavniki civilne zaščite, delavci VGP Drava Ptuj, CPK in Marjetice Koper ter Medobčinskega redarstva "vložila veliko energije v to, da je odvedla vodo s poplavljene Železniške ceste ter obenem iz dveh poplavljenih stanovanjskih hiš; poleg omenjene je voda vdrla v še eno nepremičnino ob Železniški cesti".
Z vprašanji, ali drži, da črpalka v tem primeru ni delovala in da senzor ni zaznal dvignjenega nivoje vode ter z dodatnimi vprašanji glede tovrstnih črpalk, smo se obrnili tudi na Luko Koper. Njihove odgovore še čakamo.