Iz 2TDK so na naše vztrajanje poslali rezultate laboratorijske analize vode po decembrskem onesnaženju reke Rižane, ki razkriva prisotnost naftnih derivatov in povečano prisotnost aluminija in železa. V analizi manjkajo nekateri ključni podatki za oceno primernosti vode za žive organizme. V Ribiški družini Koper so prepričani, da gre ponovno za zavajanje javnosti.
ANALIZA VODE RAZKRILA: Onesnaženje namakalnih kanalov Rižane z naftnimi derivati, povečane so tudi vrednosti kovin
Koper
Spomnimo. Kot je zatrjevala družba 2 TDK, je do onesnaževanja vodotoka 9. decembra 2023 – po nekaterih ocenah gre za največje onesnaževanje doslej – prišlo zaradi močnega deževja v novembru, zaradi katerega izvajalec del Kolektor CPG ni mogel izvajati čiščenja tehnološke vode, saj na gradbišču nameščena čistilna naprava z zadrževalnimi bazeni ni zadostovala.
Takrat je iz gradbišča drugega tira v Dekanih začela odtekati kalna, mlečno siva umazana voda, ki se je pojavila v namakalnih kanalih do reke Rižane. V družbi 2TDK so sicer ves čas zatrjevali, da dosedanje analize "ne potrjujejo suma na poslabšanje stanja vodotoka", zdaj pa je očitno, da to ne drži.
Analiza, ki jo je opravil akreditiran laboratorij IDEMA d.o.o. na vzorcih, ki so bili odvzeti 12. decembra, namreč kaže, da se v vodi nahajajo naftni derivati, povečana je tudi vrednost aluminija in železa.
Vendar v 2TDK zagotavljajo, da rezultati ne kažejo na slabšanje kemijskega stanja vode. "Rezultati analize vode (vzorci so bili odvzeti 12. 12. 2023) na lokaciji T8 Dekani ne kažejo slabšanja kemijskega stanja vode. Pojavljata se aluminij in železo, vendar ne presegata mejnih vrednosti, skrb glede teh dveh elementov je priporočena."
Potrjujejo, da "zgornja plavajoča plast vode kaže na onesnaženje z naftnimi derivati", zato so laboratorij pozvali, da ugotovi, ali to onesnaženje prihaja iz gradbišča T8.
Ribiška družina Koper ocenjuje, da podatki ne odražajo stanja na dan, ko je prišlo do onesnaževanja, saj so bili vzorci vode odvzeti nekaj dni po samem dogodku. "Onesnaženje je bilo 9. decembra, odvzeti vzorci za analizo pa so iz 12. decembra, torej niso bili odvzeti na dan onesnaženja, pač pa nekaj dni potem in ne odražajo stanja vode na dan, ko je prišlo do onesnaževanja," ugotavlja Miha Bertok, vodja komisije za naravovarstvo Ribiške družine Koper.
Prav tako ugotavljajo, da manjkajo v analizi nekateri ključni parametri za oceno lastnosti vode. "Analizirani parametri vzorca ne izkazujejo osnovnih lastnosti vode, ki so pomembni za preživetje vodnih organizmov", kot so vsebnost raztopljenega kisika v vodi, PH vrednost, količine suspendiranih snovi. "Iz prejetega vemo samo, da je vzorec vseboval naftne derivate, kar je nesprejemljivo, in da je bila voda obarvana rahlo rumeno, pri tem ni pojasnjeno, zakaj rumena obarvanost. Ponovno trdim, da je vse skupaj navadno zavajanje javnosti in da ne vemo, kaj je bilo v vodi dne 9. 12. 2023, ko je prišlo do onesnaženja," je prepričan Bertok.