ANKETE TRENUTNO NAKLONJENE HILLARY: Po konvenciji je povečala prednost proti Trumpu

Svet

Demokratska predsedniška kandidatka Hillary Clinton je po konvenciji svoje stranke v Philadelphii povečala oziroma si povrnila prednost v anketah pred republikancem Donaldom Trumpom, ki je še vedno pod udarom zaradi pomanjkanja spoštovanja do staršev padlega ameriškega vojaka muslimanske vere.

Nacionalne ankete v tem trenutku ne pomenijo veliko, saj se bo tekma odločila v okoli desetih državah, kjer rezultata ni mogoče vnaprej napovedati. Zaradi Trumpa, ki je posebne vrste kandidat, se lahko pojavijo nove pomembne države, ki jim v ZDA pravijo "bojne države", zaradi česar so bolj pomembne ankete v posameznih državah.

Ankete trenutno na strani Clintonove

Kljub temu pa tudi nacionalne ankete čez določen čas pokažejo trend in ta govori v prid Clintonovi. V zadnji anketi CNN Clintonova vodi z 52 odstotki proti 43, v anketi CBS pa s 47 proti 41 odstotkom. Če se pridružita še kandidat svobodnjakov Gary Johnson in kandidatka zelenih Jill Stein, Clintonova v anketi CNN vodi s 45 proti 37, Johnson ima devet, Steinova pa pet odstotkov glasov.

 

Hujša za Trumpa je anketa PPP v Pensilvaniji, kjer Clintonova vodi z 49 proti 45 odstotki podpore. Pensilvanija je država, ki jo želi Trump iztrgati demokratom, ker ima veliko nezadovoljnih belih volivcev. Po drugi strani pa anketa PPP v doslej zanesljivo republikanski Georgiji daje v tekmi štirih kandidatov Trumpu in Clintonovi po 45 odstotkov, Johnsonu štiri in Steinovi odstotek podpore.

Trump v ponedeljek ni več omenjal Khizra Khana in njegove soproge Ghazale Khan, ki sta nastopila na konvenciji v Philadelphii. Starša v Iraku padlega ameriškega vojaka sta bila tudi v ponedeljek redna gosta televizij, Trump pa je le ugotovil, da je bolje, če utihne in počaka, da nevihta mine. Svetih krav nima le Indija, ampak tudi ZDA, kjer so to družine padlih vojakov. Z njimi se politiki enostavno ne prepirajo, četudi jih kritizirajo.

Clintonova je na primer požrla napade matere padlega veterana v libijskem Bengaziju in rekla le hvala za žrtev, da čuti bolečino in podobne previdne fraze. Trump pa je najprej namignil, da je bila žena na odru tiho, ker kot muslimanka nima besede, kasneje pa se je pritoževal po Twitterju, da ga je Khan zlobno napadel in da se bo pač branil.

Kritizirali ga niso le demokrati, ampak skoraj vsi republikanski člani zveznega senata, ki so prišli do besede. John McCain iz Arizone mu je sporočil, da z nominacijo ni dobil dovoljenja za žalitve najboljših v Ameriki, Roy Blunt iz Missourija pa mu je svetoval, naj se raje osredotoči na delovna mesta in nacionalno varnost ter neha skakati po vsaki kritiki ali od žalujoče družine ali Clintonove.

Trump se bo moral odvaditi skakanja prav na vsako politično mino, ki mu jo nastavijo

Celo nekdanji predsednik predstavniškega doma kongresa Newt Gingrich in odločen podpornik je priznal, da se bo Trump pač odvaditi skakanja na prav vsako politično mino, ki mu jo nastavijo.

Trump se je v ponedeljek pritoževal nad požarnimi inšpektorji v Ohiu, ki so mu menda v dvorano spustili le 1000 namesto 5000 podpornikov. Gasilce je obtožil, da so demokrati, kar je storil že pred dnevi v Koloradu, kjer so ga morali reševati iz dvigala, v katerem je obtičal skupaj z agenti tajne službe. Gasilci trdijo, da so se s kampanjo vnaprej dogovorili, koliko ljudi lahko dvorane varno sprejmejo.

Obenem se je Trump hvalil z izjemno podporo veteranov, čeprav je vodja največje veteranske organizacije v ZDA VFW Brian Duffy dejal, da kljub volitvam ne bodo prenašali, da nekdo žali vojaške družine. Trump naj bi z besedami prestopil prag, od koder ne more več nazaj.

Na zbadanje milijarderja Warrena Buffetta, ki je v ponedeljek nastopil s Clintonovo, se Trump še ni odzval. Buffett ga je zbadal, da prideta skupaj in potem objavita svoje davčne napovedi. Clintonova je to storila za zadnjih osem let, Trump pa trdi, da ne more, ker ga preiskuje zvezna davkarija.

"To ni bil nikoli razlog, da se napoved ne objavi. Pravi razlog je verjetno strah, da bodo ljudje videli, koliko v resnici zasluži, koliko v resnici porabi in koliko v resnici daje v dobrodelne namene," je dejal Buffett in menil, da se iz napovedi lahko vidi tudi karakter človeka.

Ta karakter je ocenila svetovalka nekdanjega guvernerja Floride Jeba Busha, Sally Bradshaw, ki je sporočila, da zapušča stranko in se bo v primeru grožnje tesnega izida novembra prijela za nos in oddala svoj glas Clintonovi.

Kljub trenutno velikim težavam pa Trump uživa veliko podpore, kar je razvidno iz podatkov o donacijah za njegovo kampanjo v juliju. Dobil je 35,8 milijona dolarjev od pol milijona ljudi.

Za lažjo predstavo kaj pomenijo elektorski glasovi v posameznih državah, si oglejte priložen videoposnetek:

Deli novico: