ASTRONAVTI, UJETI NA ISS, RAZKRIVAJO STISKO: Poziv po vrnitvi domov iz vesolja (VIDEO)

Trendi

Astronavti, ki so že sedem mesecev ujeti na Mednarodni vesoljski postaji (ISS), so odprli srce glede težav, ki jih prinaša njihova nenadna in podaljšana misija.

Butch Wilmore (62) in Sunita Williams (59), ki sta na ISS že od junija 2024, sta na video klicu z vodstvom Nase izrazila željo po vrnitvi domov, saj sta že nekaj časa ločena od svojih družin. Njuna misija se je začela 5. junija, ko sta prispela na ISS. Sprva je bilo predvideno, da bosta tam le osem dni, vendar so se stvari zapletle. Po varnostnih pomislekih je Nasa sprejela odločitev, da bo vesoljsko plovilo Boeing Starliner, ki je pripeljalo astronavta na ISS, vrnjeno na Zemljo brez posadke. Tako sta Wilmore in Williams ostala na postaji.

Nasa je nato sprejela odločitev, da bosta astronavta domov vrnjena z raketo SpaceX šele v začetku leta 2025. Medtem pa sta skupaj z drugima astronavtoma, Nickom Haugom (49) in Donom Pettitom (69), ki sta se na ISS pridružila pozneje, delila svoje izkušnje iz vesolja. V sredo, 9. januarja, so se pogovarjali z administratorjem Nase Billom Nelsonom in podpredsednico Pam Melroy"Želimo iti domov, vendar imamo tukaj še kopico nalog, ki jih moramo opraviti," je povedala Williams. "Čaka nas še veliko znanstvenih eksperimentov in vesoljskih sprehodov." 

Čeprav je njuno bivanje v vesolju nenavadno dolgo, sta astronavta ohranila mirnost. Wilmore je pojasnil, da sprva nista imela veliko oblačil, ker je Starliner potreboval več prostora za tovor. Nekaj osebnih stvari sta morala žrtvovati. Kljub temu sta se prilagodila, saj so oblačila v vesolju ohlapna, kar omogoča nošenje istega oblačila dlje časa, ne da bi to predstavljalo težavo. "Ni kot na Zemlji, kjer bi se zaradi potenja počutili neprijetno," je dejal Wilmore. "V vesolju brez težav nosimo oblačila tudi več dni zapored."

Po načrtih Nase se bodo astronavti vrnili na Zemljo v začetku aprila, ko se bo končala misija Expedition 72. Ta misija ima pomemben cilj – raziskati različne vesoljske pojave, ki bodo pripomogli k napredku znanosti na Zemlji. Med področji raziskav so na primer farmacevtska proizvodnja, napredni sistemi za podporo življenju in gensko sekvenciranje v mikrogravitaciji.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija