BI PRENEHALI PITI ČAJ IZ ČAJNIH VREČK? Nova študija odkriva nevarne ravni mikroplastike

Svet

Nova študija razkriva skrb vzbujajoče dejstvo: ena sama čajna vrečka lahko v vroči vodi sprosti veliko količino mikroplastike, ki se nato znajde v našem telesu. Znanstveniki z Universitat Autònoma de Barcelona opozarjajo, da te delce absorbirajo črevesne celice, nekatere pa lahko celo prodrejo v celično jedro. Čeprav dolgoročni učinki še niso povsem znani, raziskovalci pozivajo k večji pozornosti in nadaljnjim raziskavam. Je čas, da premislimo o tem, kako pripravljamo svojo najljubšo skodelico čaja?

Znanstveniki z Universitat Autònoma de Barcelona opozarjajo, da lahko ena sama čajna vrečka sprosti milijarde nevarnih mikroplastik v vaše telo. Med eksperimenti je ekipa ugotovila, da večino teh mikroplastik absorbirajo celice v črevesju, nekatere celo vstopijo v celično jedro, ki vsebuje genetski material. Zaskrbljujoče je, da dolgoročni učinki teh mikroplastik na zdravje ljudi še vedno niso jasni.

"Potencialne zdravstvene posledice okoljskih mikro/nanoplastik (MNPL) so vedno bolj zaskrbljujoče," so dejali raziskovalci. "Poleg okoljskih virov so lahko pomemben vir tudi drugi viri, kot je embalaža za hrano, vključno z zeliščnimi čajnimi vrečkami," poroča DailyMail.

V svoji novi študiji, objavljeni v reviji Chemosphere, je ekipa raziskovala mikroplastike, ki se sproščajo iz treh priljubljenih vrst čajnih vrečk, ki jih je mogoče kupiti na spletu ali v lokalnih trgovinah. Vsako vrsto čajnih vrečk (300 vrečk) so prenesli v 1-litrski vrč, ki je vseboval 600 ml vode pri 95 °C. Ekipa je ugotovila, da so se pri vseh treh vrstah sproščale visoke količine nano delcev v vodo

Polipropilenske čajne vrečke so bile najhujši kršitelji, saj so sprostile približno 1,2 milijarde delcev na mililiter, povprečna velikost delcev pa je bila 136,7 nanometra. Medtem so najlonske čajne vrečke sprostile 8,18 milijona delcev na mililiter, s povprečno velikostjo 13,8 nanometra. Raziskovalci so nato obarvali mikroplastike, preden so jih izpostavili različnim vrstam človeških črevesnih celic. Ugotovili so, da so celice, ki proizvajajo sluz, absorbirale največ plastike – nekatere delce pa so našli celo v celičnem jedru.

Ljudje smo lahko izpostavljeni plastičnim delcem preko hrane, pitne vode in zraka. Vendar raven izpostavljenosti, koncentracije kroničnih toksičnih učinkov in mehanizmi, s katerimi mikroplastike povzročajo učinke, še niso dovolj raziskani za popolno oceno tveganj za ljudi. Raziskovalci so vse bolj zaskrbljeni zaradi zmožnosti takšnih delcev, da prodrejo v celice in povzročijo spremembe v njihovem delovanju. Naraščajoči dokazi namreč kažejo, da plastika lahko igra pomembno vlogo pri nastanku raka, kjer se zdrave celice spremenijo v rakave.

Na podlagi ugotovitev raziskovalci pozivajo k nujnim raziskavam o vplivu mikroplastike na človeško telo. "Naše ugotovitve prispevajo k naraščajočemu obsegu dokazov o vseprisotni naravi plastičnega onesnaženja in njegovih potencialnih posledicah za zdravje ljudi," so zapisali. "Ker uporaba plastike v embalaži za hrano še naprej narašča, morajo znanstvene raziskave in oblikovanje politik obravnavati izzive, ki jih predstavlja onesnaženje z mikro in nanoplastiko (MNPL), da bi zagotovili varnost hrane in dobrobit potrošnikov," so dodali.

 

 

 

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija