Članice EU so se v ponedeljek dogovorile o uvedbi minimalnega davka na prihodke podjetij, po katerem bodo morali biti letni prihodki posamezne skupine podjetij nad 750 milijonov evrov obdavčeni z vsaj 15 odstotki, je sporočil Svet EU.
BOJ PROTI DAVČNIM OAZAM: Članice EU z dogovorom o minimalnem davku za podjetja
Svet
Veleposlaniki držav članic EU so se dogovorili o sprejetju direktive, ki bo omogočila uveljavitev drugega stebra dogovora v okviru Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) o reformi mednarodnih pravil obdavčitve podjetij.
Kot so navedli v češkem predsedstvu Sveta EU, bo uveljavitev direktive omejila tekmovanje v nižanju stopenj obdavčitve podjetij. Dobički velikih multinacionalk in nacionalnih skupin s skupnimi letnimi prihodki vsaj 750 milijonov evrov bodo obdavčeni s stopnjo vsaj 15 odstotkov. Nova pravila bodo zmanjšala tveganja za zmanjševanje davčne osnove in premeščanje dobičkov ter zagotovila, da največje multinacionalke plačajo stopnjo davka, kot je bila dogovorjena.
Fantastic news! @EU2022_CZ announced unanimous agreement on the 15% minimum effective #tax rate for large groups in the EU. This historic decision implementing @OECDtax agreement will bring fairness, transparency & stability to international corporate tax.https://t.co/gBoEnJblgY pic.twitter.com/vjXL9axUc4
— EU Tax & Customs ???????? (@EU_Taxud) December 13, 2022
"Zelo sem zadovoljen, da smo se dogovorili za sprejetje direktive o drugem stebru. Naše sporočilo je jasno: največje skupine podjetij, multinacionalne ali domače, bodo morale plačati davek, ki globalno ne bo smel biti nižji od 15 odstotkov," je dejala češki finančni minister Zbynek Stanjura.
Dogovor v okviru OECD je oktobra 2021 sprejelo skoraj 140 držav, predvideva pa reformo mednarodne obdavčitve podjetij v dveh stebrih. Po prvem bodo morale multinacionalke davek plačati v državah oz. davčnih jurisdikcijah, kjer ustvarijo prihodke, bo pa treba o tem doseči še mednarodni dogovor. Drugi steber pa določa najnižjo stopnjo davka, po kateri morajo biti podjetja obdavčena.
Članice EU morajo glede na ponedeljkov dogovor direktivo v svoj pravni red prenesti do konca leta 2023.
Članice so se glede sprejetja direktive poenotile, potem ko je Madžarska v okviru širšega dogovora umaknila veto na sprejetje minimalnega davka. Veleposlaniki članic EU so se namreč dogovorili o zamrznitvi 6,3 milijarde evrov evropskih sredstev Madžarski v okviru mehanizma pogojevanja izplačila sredstev EU z vladavino prava, obenem pa podprli madžarski nacionalni načrt za okrevanje v vrednosti 5,8 milijarde evrov. Podprli so tudi paket pomoči Ukrajini v višini 18 milijard evrov.