CROSSTERM: Konferenca okrepila čezmejno sodelovanje pri večjezičnem poslovanju in izboljšanju storitev javne uprave (FOTO)

Koper

V sredo, 23. oktobra 2024, je v prostorih Centra humanističnih znanosti ZRS Koper potekala čezmejna konferenca o potrebah in dobrih praksah večjezičnega poslovanja v javni upravi, organizirana v okviru projekta CrossTerm, ki ga sofinancira Evropska unija v okviru Programa Interreg VI-A Italija-Slovenija.

Dogodek se je pričel z uvodnimi pozdravi dr. Rada Pišota, direktorja ZRS Koper, Giovannija Coviella, Generalnega konzula Italije v Kopru in dr. Sare Brezigar, predsednice SLORI-ja. Sledila je predstavitev projekta CrossTerm (Interreg VI-A Italija-Slovenija 2021-2027 ITA-SI00600194), ki jo je vodila dr. Matejka Grgič, strokovna koordinatorka projekta.

Osrednji del konference je bil posvečen predstavitvam dobrih praks večjezičnega poslovanja, kjer so sodelovali strokovnjaki iz različnih jezikovnih okolij: Laura Sgubin (Dežela FJK), Kim Jakopič (Obalna samoupravna skupnost italijanske narodnosti – OSSIN) in Elena Zanussi (ARLeF). Moderatorka razprave je bila dr. Vesna Mikolič, predstojnica Inštituta za jezikoslovne študije ZRS Koper in vodja projektne skupine CrossTerm na ZRS Koper. Prispevki so pokazali, da v vseh treh jezikovnih okoljih, italijanskem v Sloveniji ter slovenskem in furlanskem v Italiji, obstajajo številne dejavnosti, ki krepijo dvojezičnost v javni upravi in dvojezičnost teh prostorov nasploh. Za ohranjanje in razvoj jezikovne raznolikosti so namreč potrebni tako stalno jezikovno načrtovanje in jezikovna politika kot nenehno aktivno prizadevanje za izvajanje dvojezičnosti v vsakodnevni praksi.

Poleg predstavitev so bila podana tudi poročila o analizi potreb, ki so jih pokazale nedavno izpeljane fokusne skupine, zatem pa je bila na to temo s številčno publiko, med katerimi so bili tudi mnogi uporabniki javne uprave v lokalnem okolju z obeh strani meje, izpeljana živahna razprava. Ta del konference je moderirala dr. Irina M. Cavaion z Inštituta za jezikoslovne študije ZRS Koper, pri čemer so svoje ugotovitve predstavile Marjanka Ban (Dežela FJK), Chiara Vianello (OSSIN) in Linda Picco (ARLeF). Predstavitve in razprava so pokazale, da obstajajo predvsem velike potrebe po osebju z visoko dvojezično sporazumevalno zmožnostjo, stalnem strokovnem in jezikovnem usposabljanju ter poenoteni terminologiji na področju javne uprave.  

Konferenca je tako izpostavila pomembnost večjezičnega poslovanja v čezmejnem prostoru ter okrepila sodelovanje med institucijami in deležniki iz Italije in Slovenije. S tovrstnimi dogodki se nadaljuje krepitev povezovanja in sodelovanja na področju institucionalne terminologije ter izboljšanje storitev javne uprave v obeh državah, kar so tudi ključni cilji projekta CrossTerm.