DESET LET SODELOVANJA: Pedagoška fakulteta in Muzej novejše zgodovine Celje ob jubileju izdala strip za slepe in slabovidne

Koper

V začetku septembra sta desetletje sodelovanja Pedagoška fakulteta Univerze na Primorskem (UP PEF) in Muzej novejše zgodovine Celje (MNZC) proslavila s tiskovno konferenco ob izdaji izobraževalnega stripa Mina z belo palico avtorice dr. Aksinje Kermauner z UP PEF.

2. septembra 2014 je dekanja UP PEF dr. Mara Cotič z MNZC in Združenjem prijateljev slepih podpisala pismo o nameri. Ob tem je bila odprta tudi občasna razstava Radovedni prstki, kjer so bili na ogled pripomočki in družabne igre za slepe in slabovidne, ki jih je izdelalo 24 študentk in študentov pod mentorstvom dr. Aksinje Kermauner z UP PEF.

Leta 2017 je Otroški muzej Hermanov brlog postal dostopen za osebe s slepoto in slabovidnostjo, saj je študentka UP PEF s študijskega programa Inkluzivna pedagogika Ines Skol pod mentorstvom dr. Aksinje Kermauner pripravila svoje magistrsko delo 'Prilagoditve Hermanovega brloga v MNZC po meri slepih in slabovidnih oseb'. V projektu je predvidela različne izboljšave za slepe in slabovidne: talni taktilni vodilni sistem, tri taktilne tlorise, deset napisov v brajici in več kot 170 oznak za slabovidne, kar je bilo vse tudi realizirano.

Tega leta je v Hermanovem brlogu svoje stalno mesto dobilo tudi 21 prilagojenih igrač, družabnih iger in učnih pripomočkov za slepe in slabovidne, ki so jih večinoma izdelali študentke in študenti UP PEF pri predmetu Metode dela s slepimi in slabovidnimi. To je edina stalna razstava prilagojenih igrač in iger v tem koncu Evrope.

Pozimi 2022 je bila v muzeju postavljena občasna razstava S prsti do znanja, ki jo je pripravila in koordinirala študentka UP PEF Ina Sulič.

Ob jubileju in dobrem sodelovanju se UP PEF in mentorica dr. Aksinja Kermauner zahvaljujeta požrtvovalni Jožici Trateški, muzejski svetovalki in vodji pedagoških programov, ter direktorju MNZC dr. Tonetu Kregarju za dolgoletno sodelovanje in stalno pripravljenost za nove projekte, ki lajšajo življenje ljudem s posebnimi potrebami in jim približujejo kulturo na inkluziven način.