Vse slovenske porodnišnice bodo odslej v sistemu elektronske prijave rojstev, kar naj bi olajšalo postopke tako za porodnišnice in javno upravo kot za starše novorojenčkov, ki pa jih je iz leta v leto manj. V izolski bolnišnici se letno rodi skoraj sto otrok manj kot v predkovidnem obdobju.
DIGITALIZIRALI BODO TUDI NOVOROJENČKE: Medtem pa njihovo število na Obali drastično pada
Izola
V sistem elektronske prijave rojstev se je z aprilom vključilo vseh štirinajst slovenskih porodnišnic. Sistem omogoča po navedba ministrstva za notranje zadeve določitev enotne matične številke občana (EMŠO) novorojenčku takoj po rojstvu in elektronsko prijavo rojstva v matični register ter prijavo prebivališča za novorojenčka v register prebivalstva. Kot poudarjajo, prinaša prednosti pri delu v porodnišnicah, na upravnih enotah in drugih organih javne uprave, ki pridobijo podatke o novorojenčkih v krajšem času kot v preteklosti.
Prednosti so tudi za starše, ki jim je prihranjena pot na upravno enoto, skrajšan je čas pridobitve izpiskov iz matičnega registra, zdravstvene izkaznice, določitve davčne številke in ostalih dokumentov za novorojenčka, so zapisali na ministrstvu.
Sistem predstavlja takojšnjo vzpostavljeno komunikacijo in elektronsko izmenjavo podatkov med informacijskimi sistemi v bolnišnicah (porodnišnicah) z dvema registroma - centralnim registrom prebivalstva in matičnim registrom. Omogoča, da pooblaščene osebe (administrativni delavci ali drugi sodelavci) v porodnišnicah s potrditvijo podatkov o rojstvu otroka takoj po potrditvi iz centralnega registra prebivalstva pridobijo EMŠO za novorojenčka, istočasno pa iz baze podatkov centralnega registra prebivalstva pridobijo tudi druge podatke, potrebne za dopolnitev svojih evidenc.
Z uvedbo elektronske prijave rojstev je izboljšana tudi kakovost in ažurnost podatkov za zdravstvene statistike in analize, upravne notranje zadeve, centre za socialno delo, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije oziroma na vseh področjih, kjer so podatki o novorojenčku potrebni čim prej po rojstvu, so še navedli na ministrstvu.
Žal pa digitalizacija novorojenčkov ne bo zaustavila drastičnega padanja rojstev, ki smo mu priča tudi na Obali. V Splošni bolnišnici Izola se iz leta v leto rodi manj otrok.
Število novorojenčkov, ki jih je bilo še pred petimi leti 611, se je v zgolj nekaj letih občutno zmanjšalo; v letu 2021 so v izolski bolnišnici povili 585 novorojenčkov, leta 2022 pa samo 517. Tudi v lanskem letu je bilo rojenih samo 517 otrok.