DOGOVOR ALI ZAOSTRITEV STAVKE: Javnost ni na strani zdravnikov

Slovenija

V tokratni anketi Dela ugotavljajo, da javnost zelo odločno nasprotuje stavki zdravnikov, saj je ne podpira 71 odstotkov sodelujočih v raziskavi javnega mnenja, podpira pa jo 18 odstotkov. Da so razmere v zdravstvu slabe, meni 57 odstotkov vprašanih, da so dobre, pa jih meni le 17 odstotkov, piše današnje Delo.

Ko so aprila letos merili odnos javnosti do stavke policistov, je bila naklonjenost tej stavki relativno velika, saj jo je podpirala več kot polovica vseh vprašanih, proti pa se jih je izrekla zgolj petina.

Po mnenju 27 odstotkov anketirancev imajo prav oboji, tako predstavniki zdravniškega sindikata Fides kot vlada. Nato pa že 22 odstotkov anketiranih odgovori, da so jih bolj prepričali vladni argumenti kot Fidesovi. Argumenti zadnjih so prepričljivejši za 15 odstotkov vprašanih, medtem ko četrtina sodelujočih v anketi pravi, da nihče od vpletenih nima prav.

Skoraj polovica anketiranih se v zdravniški stavki ni želela postaviti na nobeno stran, takoj za to veliko skupino pa je s 27 odstotki že delež anketirancev, ki se vidijo na strani vlade, na strani zdravnikov pa je 22 odstotkov sodelujočih v anketi.

Polovica sodelujočih meni, da imajo zdravniki v Sloveniji primerno plačo, 35 odstotkov vprašanih pa meni, da imajo visoko oz. zelo visoko plačo. Da imajo zdravniki nizko oz. zelo nizko plačo, jih meni 13 odstotkov vprašanih. Skoraj 70 odstotkov sodelujočih v anketi pravi, da izločitve zdravnikov iz enotnega plačnega sistema za javni sektor ne podpirajo.

Kljub kritičnemu odnosu javnosti do zdravniške stavke 74 odstotkov vprašanih meni, da je poklic zdravnik v Sloveniji še vedno cenjen. Da ni cenjen, meni četrtina sodelujočih v anketi. Na podlagi tega na Delu sklepajo, da stavka še ni občutno načela ugleda zdravnikov v slovenski javnosti.

Spletno anketiranje je za uredništvo Dela na reprezentativnem vzorcu 541 odraslih državljanov med 16. in 18. novembrom opravil oddelek za tržne raziskave Delo Stik.

Vlada bo odgovorila na Fidesov predlog

Zdravniški sindikat in vladni predstavniki bodo danes ponovno sedli za pogajalsko mizo. Vladna stran bo danes odgovorila na kompromisni predlog Fidesa, ki so ga predstavili v petek. Če se danes ne bodo dogovorili, se v torek obeta zaostritev stavke.

Nazadnje so predstavniki vladne pogajalske strani in Fidesa za skupno mizo sedli v petek, potem ko je glavni odbor sindikata tudi napovedal zaostritev stavke. V petek je Fides vladni strani predstavil približevalni predlog, po katerem bi lahko zdravnike, ki bi presegali standarde in normative, nagrajevali po določbi obstoječega zakona o sistemu plač v javnem sektorju in tako ne bi bile potrebne spremembe zakona.

Zdravniki od 8. novembra stavkajo tako, da so omejili svoje delo na 40 ur tedensko. To je že po nekaj dneh povzročilo težave zlasti v tistih zdravstvenih ustanovah, kjer morajo zdravniki zaradi pomanjkanja kadra delati nadure, da delo poteka kolikor toliko normalno. Tako so že v prvih dneh stavke začeli odpadati nekateri nenujni posegi in pregledi, v drugem tednu stavke pa se je obseg izpada programa le še povečal.

Če se torej vladna in sindikalna stran danes ne bosta dokončno uskladili, je pričakovati, da bo Fides uresničil napoved o zaostritvi stavke, pri čemer bi zdravniki obravnavali le nujne bolnike, nosečnice, otroke do 18. leta starosti in starejše od 65. let ter bolnike z rakom. Ne bodo pa opravljali nenujnih pregledov ali posegov.

Deli novico:

Priporočam |  21 .11. 2016 ob  18: 29
da si na Siolu preberete kolumno dr. Mazzinija.
MediaLobi |  21 .11. 2016 ob  10: 15
Seveda ni na strani zdravnikov, če pa lobiji cele dneve preko medijev blatijo njihov ugled! Za marsikatero napako v našem zdravstvu, ki se prelaga na pleča zdravnikov, je kriv sistem! Za marsikatero smrt je kriv sistem! Če rečemo v stilu homeopatije "Ne zdravimo posledic, ampak vzrok!" Navodila lobijev medijem, da naredijo vse kar se da, da se zdravnike čim bolj oblati v očeh javnosti, pa tako ali tako ni nič novega. Enako so delali z učitelji, ko so napovedovali stavko itd. Takrat je prišlo v medije vedno več novic o zlorabljanju učiteljev in profesorjev in o podobnih cvetkah. Zlorabe vedno so bile in vedno bodo. Kriminalci in ljudje brez vesti so bili in vedno bodo. Povsod. Za to imamo organe pregona, da se jih zminimalnizira. Oziroma naj bi jih imeli zaradi tega. Vendar to še vedno ne zmanjša dejstva, da so reforme potrebne!