DONČIĆEV DALLAS V FINALU LIGE NBA: Po zaslugi razpoloženega zvezdniškega dvojca je prišel do zanesljive zmage (FOTO, VIDEO)

Svet

Slovenski košarkarski zvezdnik Luka Dončić (36 točk) se je z Dallas Mavericks uvrstil v veliki finale severnoameriške lige NBA. Dallas je na peti tekmi konferenčnega finala na zahodu s 124:103 premagal Minnesoto Timberwolves in si s 4:1 v zmagah zagotovil finalni nastop proti Boston Celtics. Prva tekma bo na sporedu čez natanko teden dni.

Winning frames ???? #OneForDallas // #MFFL

Posted by Dallas Mavericks on Thursday, May 30, 2024

Petindvajsetletni Dončić je v 36 minutah in 35 sekundah na parketu dosegel 36 točk in ob tem dodal še deset skokov, pet podaj in dve ukradeni žogi. Iz igre je zadel 14 od 22 metov, od tega šest od desetih za tri točke.

Do you believe in magic? We do ????????????????

Posted by Dallas Mavericks on Thursday, May 30, 2024

Ljubljančan je že v prvi četrtini dosegel 20 točk in svoji ekipi zagotovil prednost 16 točk. V drugi se je nato razigral še Kyrie Irving za kar 29 točk naskoka po polovici tekme (69:40). V drugem polčasu je Dallas nadzoroval potek dvoboja in po zaslugi razpoloženega zvezdniškega dvojca prišel do zanesljive zmage po slabši strelski predstavi na četrti tekmi.

No words. #OneForDallas // #MFFL

Ob Dončiću, ki je po tekmi prejel nagrado za najboljšega igralca finala zahodne konference, je 36 točk dosegel tudi Irving (14/27 iz igre, 4/10 za tri točke). P. J. Washington je dodal 12 točk in sedem skokov, Daniel Gafford pa 11 točk in devet skokov. Na parket se je po poškodbi vratu na tretji tekmi vrnil novinec Dereck Lively ter dosegel devet točk in osem skokov. Pri Minnesoti sta po 28 točk dosegla Karl-Anthony Towns (12 skokov) in Anthony Edwards (9 skokov).

Dallas se bo v finalu meril proti Bostonu, ki je na vzhodu s 4:0 v zmagah izločil Indiana Pacers. Medtem ko bo Dallas igral za drugi naslov v zgodovini (2010/11), bodo Celtics naskakovali rekordni 18. šampionski prstan v NBA.

????‍♂️????‍♂️????‍♂️

Teksašani so v končnici najprej s 4:2 v zmagah izločili Los Angeles Clippers, nato pa v konferenčnem polfinalu s prav tako 4:2 še prve nosilce Oklahoma City Thunder. V konferenčnem finalu je Dallas tesno dobil obe prvi gostujoči tekmi, nato pa si po novi zmagi, prvi na domačem parketu zagotovil prednost s 3:0. Minnesota je nato znižala izid v zmagah, a nato znova pred domačimi gledalci pokleknila pred Teksašani na peti tekmi.

Dallas je šestič igral v konferenčnem finalu in tretjič napredoval do velikega finala. V sezoni 2005/06 so morali nato priznati premoč Miami Heat, isto franšizo pa so premagali v tekmovalnem obdobju 2010/11. V obdobju Luke Dončića so v konferenčnem finalu igrali tudi pred dvema letoma, ko so s 4:1 napredovali kasnejši prvaki Golden State Warriors. Takrat je nazadnje v velikem finalu igral tudi Boston.

Dončić je postal šesti Slovenec, ki se je uvrstil v veliki finale lige NBA. To bo sicer osmi finale s slovensko udeležbo v NBA.

Vlatko Čančar je bil lani prvak z Denver Nuggets, a v finalu proti Miami Heat ni dobil priložnosti za igro. Nazadnje je tako v velikem finalu zaigral Goran Dragić, ki je moral nato v koronski sezoni 2019/20 z Miami Heat priznati premoč Los Angeles Lakers (2:4 v zmagah). Upokojeni Ljubljančan se je pred štirimi leti na prvi tekmi poškodoval po dobrih 15 odigranih minutah (6 točk) ter se nato vrnil na šesti tekmi in prispeval pet točk. Jezerniki so serijo dobili s 4:2 v zmagah.

Pred tem so za pokal Larryja O'Briena igrali še Saša Vujačić (LA Lakers) ter Beno Udrih in Rašo Nesterović (San Antonio Spurs). Slednja sta bila prvaka s Spurs v sezoni 2004/05, Udrih pa je nato naslov dodal še v 2006/07. Vujačić je trikrat igral v finalu z LA Lakers. V sezoni 2007/08 je izgubil, nato pa v naslednjih dveh sezonah osvojil šampionski prstan. Saša Vujačić je edini Slovenec, ki je na katerikoli tekmi finala presegel mejo deset točk. Leta 2008 je namreč na tretji tekmi finalne serije proti Bostonu dosegel 20 točk.