ERC OPEN BORDERS: Raziskovanje pozitivnih vidikov zgodovine v podporo miru v Jugovzhodni Evropi

Koper

V petek, 6. decembra, je na Humboldtovi univerzi v Berlinu potekala celodnevna konferenca z naslovom Mapping Memories of Good Will. Dogodek je organiziral Inštitut za zgodovinske znanosti Humboldtove univerze v sodelovanju z Zvezno agencijo za politično izobraževanje v Berlinu. Panel, ki ga je vodil prof. dr. Hannes Grandits, direktor omenjenega inštituta, se je osredotočil na vlogo kontekstualizirane historiografije in pozitivnih medetničnih izkušenj pri gradnji kulture miru v regiji Jugovzhodne Evrope.

Razprava je med drugim naslovila problematiko tradicionalne zgodovinopisne prakse, ki je pogosto podpirala teritorialne zahteve na spornih mejnih območjih. Kljub temu so bile izpostavljene številne zgodovinske in sodobne pobude, ki so spodbujale sobivanje in sodelovanje, tudi pred formalnim priznanjem meja, kot je bil to primer med Italijo in Jugoslavijo pred Osimskimi sporazumi leta 1975.

Posebno mesto na dogodku je imel projekt ERC OPEN BORDERS, ki ga vodi prof. dr. Borut Klabjan iz Inštituta za zgodovinske študije ZRS Koper. Predstavljeni so bili njegovi ključni raziskovalni poudarki, med drugim tudi razstava, katere otvoritev je načrtovana maja 2025 v sklopu Evropske prestolnice kulture GO! 2025, ki s transnacionalnimi pristopi odpira nov pogled na zgodovinske pripovedi. Na okrogli mizi sta sodelovala tudi dr. Jure Ramšak in dr. Urška Strle iz ZRS Koper, oba člana projektne skupine projekta Open Borders. Prof. Hannes Grandits pa je med drugim član posvetovalnega odbora istega projekta.

Konferenca je bila priložnost za osvetlitev evropskih izkušenj iz obdobja hladne vojne, ki segajo od popolnoma zaprtih meja do liberaliziranih mejnih režimov. Razprava je izpostavila paradoks, da so lahko sodobne meje po hladni vojni bolj neprepustne kot nekoč. 

Dogodek je potrdil pomen aktiviranja pozitivnih kolektivnih spominov za spodbujanje miru in sodelovanja ter pokazal, kako lahko zgodovinske zgodbe presežejo meje in povežejo skupnosti.

Projekt OPEN BORDERS financira Evropski raziskovalni svet v okviru ERC 2021 Advanced Grant Funding Sheme / ERC Grant Agreement št. 101054963