Slovenija bo posredovala v pritožbi slovenskih ribičev proti Hrvaški na Evropskem sodišču za človekove pravice. Z intervencijo bo nudila pomoč pri zaščiti ribičev, ki so žrtve hrvaškega nepriznavanja arbitražne razsodbe. Kljub nenehnem posredovanju politike pa zgodba, ki ima dolgo brado, najbolj bremeni tiste na dnu verige in daleč stran od Ljubljane – ribiče. Govorili smo z enim izmed njih, ki nam je pojasnil, kakšen je vsakdan ribičev na spornem morskem območju.
FAJONOVA OBLJUBILA POMOČ, PIRANSKI RIBIČ PA: "Pritožili se bodo tudi hrvaški ribiči in spet se bo podajala ping pong žogica" (VIDEO)
Piran
Zlatko Novogradec je eden izmed piranskih ribičev, ki je pred celotno sago okoli hrvaškega nepriznavanja arbitražne razsodbe lovil na danes spornem območju. Danes tega več ne počne. "Jaz osebno sem se vzdrževal iti čez pol zaliva, ker ne želim problemov," nam je pojasnil.
A glede reševanja te problematike ni optimističen: "Ne vidim točke, na kateri bi se to razrešilo, ker ne ena ne druga stran ne bo popustila," pove in doda, da to potrjuje tudi nenehno izdajanje kazni ribičem na obeh straneh meje.
In prav ribiči so tisti, ki so v tem političnem sporu, najbolj prizadeti: "Ribiči smo v tem ognju, lahko samo čakamo, kdaj bo tega konec. To je na ravni političnega pogleda med državama, ribiči smo zdaj samo figurice."
Potem ko je Evropsko sodišče za človekove pravice tri pritožbe slovenskih ribičev proti Hrvaški spoznalo za dopustne, jim je zunanja ministrica Tanja Fajon obljubila podporo. Slovenija bo posredovala v tej pritožbi in z intervencijo nudila pomoč ribičem, ki so žrtve hrvaškega nepriznavanja arbitražne razsodbe.
A naš sogovornik je tudi do tega nekoliko zadržan, češ da – če Hrvaška ni sprejela arbitraže, ne bo sprejela tudi odločitve evropskega sodišča. "In seveda, kot sem slišal iz medijev, se bodo tudi hrvaški ribiči pritožili na evropsko sodišče. In spet se bo podajala ping pong žogica. Ne vidim konca, ne vidim razrešitve," pove Novogradec.
Spomnimo, slovenski državljani so na referendumu podprli arbitražni sporazum o meji s Hrvaško. Stekel je arbitražni postopek, a leta 2015 je zadeva eskalirala. Hrvaška je po objavi prisluhov enostransko odstopila od arbitraže, saj da je ta nepopravljivo kontaminirana. Kljub temu je arbitražno sodišče z delom nadaljevalo in v razsodbi odločilo, da Sloveniji na morju pripadata tri četrtine Piranskega zaliva in stik z odprtim morjem. Hrvaška politika pa te odločitve vse do danes ne podpira.
Podrobnosti pa v spodnjem videoposnetku.