Tomaž Gantar, ki je danes odstopil z mesta ministra za zdravje, pravi, da ima zdravstveni minister v vladi absolutno premajhno politično moč. "Če bi tako vodili občino, ne bi nobenega pločnika naredili," je na današnji novinarski konferenci dejal Gantar, sicer nekdanji župan Pirana. Pojasnil je, da se po odstopu vrača v medicino.
Gantar pravi, da ni nihče pričakoval njegovega odstopa, niti premierka Alenka Bratušek niti predsednik DeSUS Karl Erjavec. Za odstop pa se je, kot pravi, odločil, ko je "začel seštevati, koliko je sploh možnosti, da naredim korak naprej, sicer bi prišli v situacijo, ki bi bila neobvladljiva".
Pri tem je spomnil na dolgotrajnost usklajevanja interventnega zakona za zdravstvo znotraj koalicije in njegov končni izkupiček. "Na takšen način zdravstvene reforme ne moremo sprejemati," je poudaril minister v odstopu.
Dejal je, da bi se slej ko prej znašel v položaju, ko bi poslušal očitke, kje je zdravstvena zakonodaja, ki je ne bi mogel sprejeti, po drugi strani bi bil strelovod za vse težave v zdravstvu. "S svojim odstop dajem tudi prost teren, če sem jaz ta ovira, da se naredi korak naprej," je dejal.
Dodal je, da je predsednica vlade v pogovoru omenila, da bo sedaj res zdravstvo prioriteta na nivoju vlade. "Če je to res, je že s tem narejeno veliko," je dejal.
Pričakuje, da ne bo ostal na cesti
Sedaj si bo vzel kakšen mesec časa, da obudi znanje s področja medicine. Kot zdravnik namreč ni delal že skoraj dve leti. Pričakuje pa, da "ne bo ostal na cesti, glede na to da tudi urologov primanjkuje". Poudaril je, da ima zdravniško delo še vedno rad in da si nikoli ni predstavljal, da bi ga opustil.
Glede izbire njegovega naslednika ni želel ugibati. Dejal pa je, da je zagotovo še nekaj ljudi, ki so sposobni voditi zdravstvo. Vprašanje pa po njegovem mnenju je, kdo bi ga lahko prevzel.