GEN, KI DOLOČA VAŠO OBČUTLJIVOST NA ALKOHOL: Nov test razkriva, ali ga vaše telo težko prenaša

Trendi

Nekateri ljudje občutijo neprijetne simptome že po zaužitju majhnih količin alkohola, kot so hitrejše bitje srca, slabost in rdečica obraza. Raziskave kažejo, da bi za to lahko bila odgovorna genetika. Pri ljudeh z mutacijo določenega gena telo ne more pravilno razgraditi alkohola, kar povzroči kopičenje strupenih spojin v organizmu.

Kaj povzroča intoleranco na alkohol?

Intoleranco na alkohol povzroča nepravilno delovanje encima aldehid dehidrogenaza (ALDH), ki je bistvenega pomena za razgradnjo alkohola v telesu. Ko telo predeluje alkohol, se ta pretvori v acetaldehid, strupeno spojino, ki mora biti hitro odstranjena iz telesa. Pri ljudeh z gensko mutacijo v genu ALDH pa encim ne deluje pravilno ali je popolnoma neaktiven. Posledično se acetaldehid kopiči v telesu, kar vodi do neprijetnih simptomov, kot so:

- rdečica na obrazu in občutek toplote, pogosto znan kot "alkoholni flush";

- glavoboli in vrtoglavica, ki se pojavijo hitro po uživanju alkohola;

- slabost in bruhanje, ki se lahko poslabšata ob večjih količinah alkohola;

- palpitacije ali občutek nenavadno hitrega ali nerednega bitja srca;

- težave z dihanjem, ki se lahko pojavijo v hujših primerih, kar predstavlja resno tveganje za zdravje.

Nov test za odkrivanje alkoholne intolerance

Na voljo je DNK test za domačo uporabo, imenovan My Health Checked, ki omogoča hitro in enostavno ugotavljanje genetske občutljivosti na alkohol. Test temelji na analizi genetskih markerjev, povezanih z delovanjem encima ALDH. Uporabnik vzame vzorec DNK z notranje strani ličnic s pomočjo majhnega brisa, kar je neboleč in hiter postopek. Vzorec se nato pošlje v laboratorij, kjer strokovnjaki opravijo analizo. Rezultati so dostavljeni uporabniku v desetih delovnih dneh. Poleg občutljivosti na alkohol test analizira tudi druge genetske intolerance, kot sta občutljivost na gluten in laktozo. To omogoča uporabnikom celovit vpogled v delovanje njihovega telesa in možne prehranske prilagoditve. Cena testa znaša približno 62 evrov, naročiti pa ga je mogoče prek spleta.

Nasveti za zmanjšanje simptomov

Strokovnjaki poudarjajo, da ljudje z alkoholno intoleranco alkohola ne smejo uživati v večjih količinah in naj poskrbijo za ustrezne prehranjevalne navade:

- Hidracija: Med pitjem alkohola uživajte dovolj vode, da preprečite dehidracijo in olajšate izločanje alkohola.

- Uravnotežena prehrana: Pred uživanjem alkohola jejte obrok, bogat z beljakovinami in vlakninami.

- Zmernost: Izogibajte se močnim alkoholnim pijačam, kot so viski, rum in vodka, ki imajo višjo vsebnost alkohola.

- Brezalkoholne mešanice: Mešanje alkohola z brezalkoholnimi pijačami, kot so toniki, lahko zmanjša skupno vsebnost alkohola in omili simptome.

- Alternativne izbire: Izbirajte nizkoalkoholne ali brezalkoholne pijače, da zmanjšate vnos etanola.

Kako intoleranca vpliva na življenjski slog?

Livia Di Batista, 40-letnica iz Londona, je s pomočjo DNK testiranja odkrila svojo genetsko intoleranco na alkohol, kar jo je spodbudilo k prilagoditvi življenjskega sloga. Namesto popolne opustitve uživanja alkohola se zdaj odloča za redkejše uživanje in izbira nizkokalorične različice pijač. Te spremembe so ji pomagale zmanjšati vnetja v telesu ter izboljšati splošno počutje, poroča Daily Mail.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija