Hrvaški pravosodni minister Orsat Miljenić je v sredo v Zagrebu članom Poslovnega kluba slovenskih in hrvaških gospodarstvenikov predstavil zakonske spremembe, ki so jih uveljavili po vstopu Hrvaške v Evropsko unijo. Hrvaška med drugim s posebnim zakonom spodbuja investitorje, je tudi nekoliko pospešila postopke za tuja vlaganja.
Miljenić je posebej govoril o pravnem okolju za gospodarstvenike in ukrepih hrvaške vlade za pridobitev tujih investitorjev, medtem ko so se člani kluba zanimali predvsem za spremembe v davčni politiki, izvajanje stečajev in predstečajnih pogodb ali urejanje zemljiških knjig.
Srečanja se je udeležil tudi slovenski veleposlanik na Hrvaškem Vojko Volk, ki je za STA poudaril, da je varnost investicij v obeh državah visoka. "Po vstopu Hrvaške v EU rahlo narašča izvoz v obeh smereh in imamo solidno blagovno menjavo, saj je gospodarsko sodelovanje izjemno dobro", je ocenil Volk.
Kot je povedal, sta Hrvaška in Slovenija v podobni ekonomski situaciji, je pa bistveno, da bosta dobro pripravljeni za čas, ko bosta obe izšli iz recesije. Med drugim je dejal, da je tudi vzdušje na srečanju pokazalo, da "na srečo" ni negativnih vplivov na gospodarske odnose.
Ko gre za zaplete z Ljubljansko banko, je dejal, da je zaradi neizvajanja memoranduma z Mokric pod vprašajem verodostojnost Hrvaške ter da memorandum ni več obetaven za reševanje spora, kot se je zdelo ob podpisu 11. marca letos.
Minister Miljenić je za TV Slovenija medtem povedal, "da sta memorandum podpisali dve vladi ter da obstaja zakonodaja, s katero je možno urediti njegovo izvajanje". "Na straneh v sporu je, da uresničita svoje pravice v okviru postopka", je dejal.
Poudaril je, da pri tem ne vidi nobenega problema, čeprav lahko vsaka stran na rešitev gleda po svoje. "Vse se bo rešilo na ustreznem mestu," je še izjavil.
Hrvaška je sicer ena pomembnejših zunanjetrgovinskih partneric Slovenije. Dvostranska blagovna menjava se je v minulih letih precej okrepila. Potem ko je leta 2000 znašala 1,2 milijarde evrov, je lani znašala 2,3 milijarde evrov. Vrh je sicer dosegla leta 2008, ko je znašala 2,5 milijarde evrov.
Slovenija več izvozi na Hrvaško, kot iz nje uvozi. Lani je tja po podatkih Gospodarske zbornice Slovenije izvozila za 1,3 milijarde evrov blaga, uvozila pa za dobrih 940 milijonov evrov.