INNORENEW COE KOT PRIMER ODLIČNOSTI NA NOBELOVEM TEDNU: "Izvaja vrhunske znanstvene raziskave, povezane z uporabo obnovljivih materialov"

Izola

Marija Gabriel, Evropska komisarka za inovacije, raziskave, kulturo, izobraževanje in mladino, je v včerajšnjem ekskluzivnem intervjuju na Nobelovem tednu izpostavila projekt InnoRenew ter razvoj in delovanje Centra odličnosti InnoRenew CoE, ki ga financirata Evropska komisija z novim instrumentom Teaming iz Okvirnega programa Evropske unije Obzorje 2020 (H2020 WIDESPREAD-2-Teaming: #739574) in Republika Slovenija (Ministrstvo RS za izobraževanje, znanost in šport) iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.

Marija Gabriel

Projekt InnoRenew je komisarka Marija Gabriel izpostavila kot primer dobre prakse in zgodbe o uspehu"Center odličnosti InnoRenew izvaja vrhunske znanstvene raziskave, povezane z uporabo obnovljivih materialov, ter se povezuje z oblikovalci politik za oblikovanje razvojnih in industrijskih strategij v gozdno lesnem sektorju."

Med zavezami projekta InnoRenew je tudi izgradnja stavbe in nakup raziskovalne opreme, s katero partnerji projekta opravljajo prebojne raziskave s področja obnovljivih materialov in trajnostne gradnje. Gradnja stavbe inštituta InnoRenew CoE, ki je tudi največja lesena stavba v Sloveniji, se je zaključila prejšnji mesec in predstavlja pomembno pridobitev za širšo regijo in celotno Slovenijo, saj dokazuje, da lahko z znanjem in predanostjo dosežemo pomembne preboje v smeri trajnostnega razvoja in dvigu dodane vrednosti v gospodarstvu.

Nobelov teden, ki je potekal od 6. do 10. decembra na Švedskem, doseže vrhunec s podelitvijo Nobelove nagrade, ki bo letos podeljena v Stockholmski koncertni dvorani.

Eden od ciljev novega programa za financiranje Obzorje Evropa je spodbujanje odličnosti vseh držav članic ter olajšanje povezovanja v evropskem okolju raziskav in inovacij. "S programom Obzorje Evropa smo dosegli znatno povečanje proračuna za dejavnosti, namenjene razširitvi tega programa, na 3,3 % celotnega proračuna Obzorja, v primerjavi s približno 1 %, ki je bil na voljo v programu Obzorje 2020," poroča Evropska komisarka Marija Gabriel.

Zavezanost Evropske unije na področju raziskav in inovacij bo v prihodnosti še okrepljena s povečanim proračunom v višini 100 milijard evrov za obdobje 2021-2027, kar bo še dodatno pripomoglo k uspehu Evropskih raziskovalcev ter institucij. Med njimi so namreč mnogi prejemniki Nobelovih nagrad, ki so si za svoje raziskovalno delo že v preteklosti zagotovili podporo različnih evropskih programov, kot so Obzorje 2020 ter financiranje iz projektov Evropskega raziskovalnega sveta (ERC).

Celoten intervju dostopen na tej spodnji povezavi.