Italijanska manjšina zaskrbljena
V Republliki Sloveniji sta z Ustavo priznani dve narodni skupnosti (manjšini), in sicer italijanska, ki je prisotna na slovenskem obalnem pasu, ter madžarska narodna skupnost. Pripadniki italijanske narodne skupnosti v Sloveniji živijo v treh obalnih občinah, Koper, Izola in Piran, kjer je ob slovenskem jeziku uradni jezik tudi italijanščina. Italijanska manjšina, ki je na našem ozmelju avtohtona, je v zadnjih desetletjih postala manjštevilčna, zlasti po obsežnem eksodusu italijanske populacije v obdobju po drugi svetovni vojni.
Na dvojezičnem območju delujejo poleg različnih kulturnih ustanov tudi predolske in izobraževalne ustanove z italijanskim učnim jezikom, ki italijansko kulturo,identiteto in jezik prenašajo iz roda v rod. Pomembno vlogo imajo pri tem tudi italijanska društva in množično informativni mediji s sedežem v Kopru, kot so italijanski informativni program Regionalnega RTV Centra Koper-Capodistria in časnik La Voce del Popolo.
V negotovosti se je znašla italijanska manjšina tudi glede morebitnega zaprtja italijanskega konzulata v Kopru v okviru varčevalnih ukrepov. Poleg tega italijanska generalna konzulka v Kopru Marina Simeoni od oktobra minulega leta ne opravlja svojega dela in je bila odpoklicana, baje tudi zaradi zdravstvenih težav (zlom ključnice op.p.).
Njeno delo sedaj, do imenovanja novega konzula, kot vršilec dolžnosti opravlja Simone Losi. Ker v primeru nacionalnih manjših upoštevajo tudi načelo recipročnosti, bi ob morebitnem zaprtju italijanskega konzulata Italija utegnila narediti podobno s slovenskim konzulatom v Trstu. Toda glede na to, da bo neuradno imenovan za novega konzula v Trstu Dimitrij Rupel, je verjeti, da bo italijanski konzulat obstal vsaj še nekaj let.