Italijanska policija je objavila poročilo o rezultatih poostrenega nadzora obmejnih območjih. Od oktobra 2023, po ponovni vzpostavitvi nadzora na meji s Slovenijo, je italijanska policija aretirala 90 oseb, od tega 50 zaradi kaznivega dejanja pomoči pri nezakonitem priseljevanju, ter podala 362 ovadb. Medtem guverner Furlanije-Julijske krajine Fedriga poziva k dodatni blokadi ilegalnih prihodov iz Balkana in Slovenije.
ITALIJANSKA POLICIJA V POOSTREN NADZOR MEJE: Popisali so več kot 50.000 oseb in zasegli številna vozila
Svet
Obsežna policijska akcija, v okviru katere so italijanski policisti nadzorovali mejne prehode, glavne prometne poti, železniške in avtobusne postaje, kaže na prizadevanja italijanske strani za zajezitev nezakonitega preseljevanja in drugih kaznivih dejanj. Tako so od 22. februarja dalje operativne enote za boj proti kriminalu (SCO) in mobilne enote v Aosti, Bolzanu, Comu, Cuneu, Imperiu, Torinu, Gorici, Trstu in Vidmu, skupaj s pristojnimi priskovalnimi enotami direktorata za boj proti kriminalu (SISCO), podprte tudi s helikopterskimi enotami, izvajale informativno-preiskovalne dejavnosti v obmejnih območjih navedenih dežel.
Ta območja so znana kot prehodi, ker so vzdolž kopenskih mejnih poti, ki jih uporabljajo migranti z neurejenim statusom, vpleteni v kazniva dejanja. Na teh področjih se je operacija osredotočila na različna območja in glavne prometne povezave. Nadzor je bil izveden tudi na območjih železniških in avtobusnih postaj, kjer se zadržujejo nezakoniti migranti.
Akcija je prinesla številne aretacije, zasege in izgone: aretiranih je bilo 44 oseb, med drugim zaradi mamil ter pomoči pri nezakonitemu priseljevanju. Podanih je bilo 151 kazenskih ovadb za različna kazniva dejanja. Policija je identificirala 12.071 oseb. Zasegli so prek 2000 doz hašiša in kokaina ter izdali približno 100 upravnih glob za kršitve cestnoprometnih predpisov in za prekrške v gospodarskih dejavnostih. Kot so navedli, je operacija prizadela več lokalnih kriminalnih združb, ki so dejavne predvsem pri prometu z drogo, kjer delujejo tudi nezakoniti priseljenci.
Kaj razkriva poročilo glede meje s Slovenijo?
V okviru navedene akcije so bile v goriški pokrajini izvedene kontrole v bližini meje ter ob glavnih prometnih poteh, pa tudi v namestitvenih objektih in stanovanjih, ki jih pogosto uporabljajo nezakoniti priseljenci. V tržaški pokrajini so aktivnosti zajemale območja kopenske meje (prehode Škofije in Fernetiči ) in meje na morju ter glavne prometne poti, ki vodijo od meje Slovenije do Trsta, pa tudi proti avtocesti, ki povezuje Trst in Benetke.
Kontrolo so izvajali tudi v predelih Trsta, kjer se tujci običajno zadržujejo, med drugim v nekdanjem zapuščenem skladišču v bližini železniške postaje t.i. Silos, ki je znano zbirališče in zatočišče brezdomnih tujcev, ki niso vključeni v sprejemni sistem, ter nezakonitih migrantov, ki po balkanski poti pridejo na ozemlje Italije.
V Videmski pokrajini so bile opravljene kontrole na tranzitnih in zbirališčnih poteh tujcev, s posebnim poudarkom na skupnostih, ki gostijo mladoletnike brez spremstva. Poleg tega je bila ob podpori helikopterjev opravljena kontrola v opuščenem prostoru nekdanje vojašnice, ki je sčasoma postala sprejemna točka za okoli 500 prosilcev za mednarodno zaščito.
Poročilo navaja, da je mejna policija od oktobra 2023, po ponovni vzpostavitvi nadzora na meji s Slovenijo, prijela 90 oseb, od tega 50 zaradi kaznivega dejanja pomoči pri nezakonitem priseljevanju. Skupno pa je bilo ovadenih 362 oseb zaradi tako imenovanih čezmejnih kaznivih dejanj, kot so vnos mamil, posest orožja in tihotapljenje tobaka.
Med kontrolami, ki so jih izvajali 24 ur na dan na mejnih prehodih Trst, Gorica, Čedad in Trbiž, so identificirali več kot 50.000 ljudi in zasegli številna vozila, od katerih so mnoga služila za omogočanje nedovoljenega prehoda nezakonitih priseljencev ali skrivanja droge in orožja.
Kot je znano, guverner dežele Furlanije-Julijske krajine (FJK) Massimiliano Fedriga poziva k dodatni blokadi ilegalnih prihodov iz Balkana in Slovenije. "V zimskih mesecih so se prehodi migrantov z balkanske poti zmanjšali, ob lepem vremenu pa pričakujemo porast in to nas skrbi. Zavedati se moramo, da ne morejo ostati v Furlaniji-Julijski krajini, saj smo že danes regija, ki jih sprejme več kot cela Italija glede na število prebivalcev," je dejal Fedriga pred časom v Trstu. "Ne moremo podpreti nesorazmerno naraščajočih številk, ker bi bilo to neobvladljivo. Delati moramo na blokiranju prihodov. Mislim, da začasna prekinitev Schengna pomaga," je prepričan Fedriga.