Jamstveni sklad ne bo več oviral poplačil delavcev?

Vipavska dolina

Direktor Javnega jamstvenega, preživninskega in invalidskega sklada, Robert Marolt, bo nadzornemu odboru sklada predlagal umik ugovora na sklep stečajnega upravitelja o razdelitvi stečajne mase. Če bo nadzorni svet potrdil umik ugovora, bo stečajnemu upravitelju Primorja odprta pot za poplačilo prvega dela priznanih terjatev nekdanjih zaposlenih v Primorju. Sekretar konfederacije sindikatov 90 Damjan Volf pričakuje, da bodo bivši delavci Primorja prve zneske na svoje račune dobili že v desetih dneh.

Predstavniki sindikatov konfederacije 90, bivši zaposleni v Primorju in stečajni upravitelj, Rudolf Hramec, so se v torek zbrali na sedežu Javnega jamstvenega, preživninskega in invalidskega sklada v Ljubljani. Direktorju sklada Robertu Maroltu in njegovi pravni službi, ki je pripravila ugovor proti sklepu prve razdelitve denarja iz naslovna stečajne mase, so želeli povedati, da so s tem naredili veliko napako. Delavci Primorja  so namreč  že 19 mesecev brez kakršnegakoli poplačila, socialna stiska pa je vse večja.

"Z velikim ogorčenjem smo sprejeli ugovor jamstvenega sklada in smo seveda šli na skupni sestanek. Sam sem zahteval, da je poleg tudi stečajni upravitelj in po dobrih dveh urah nam je uspela z argumenti prepričati direktorja jamstvenega sklada, da bo dal na nadzorni odbor sklada predlog, da umakne ugovor," je za Regional povedal sekretar KS 90 Damjan Volf. Če bo nadzorni odbor sklada umaknil ugovor, je odprta pot, da so lahko nekdanji delavci Primorja z naslova prednostnih terjatev v najkrajšem možnem času tudi poplačani.

"Če bi odgovorni malenkostno bolj spremljali stečaje, v katere so vstopili kot upniki, potem bi lahko tudi marsikatera težava, nejevolja bila manj, ne pa da dejansko izgubljamo prepotreben čas in energijo za take stvari," je nad ravnanjem sklada sicer ogorčen Volf, ki ocenjuje, da bi do delnega poplačila delavcev lahko prišlo takoj, če se bodo na skladu držali dogovora.

Upniki naj pritisnejo na višje sodišče

Na torkovem sestanku so sicer udeleženi sprejeli še en sklep, in sicer, da upniki dajo prošnjo na višje sodišče v Ljubljani, ki obravnava pritožbeni sklep, za čimprejšnjo obravnavo. Volf obljublja, da bodo to storili, a vseeno upajo, da se država ne bo več igrala z usodo delavcev in bo tudi sama poskrbela, da bodo postopki tekli hitro.

"Ponovno poudarjam, včeraj je tudi bilo jasno povedano, da je dovolj političnih iger na račun ubogih delavcev Primorja. Ti so bili že v preteklosti preveč kaznovani za svojo pridnost, predanost in vestnost, ki so jo izkazali svojemu delodajalcu," je še povedal Volf in dodal:  "Govorimo o veliki socialni stiski. Na Ajdovskem skoraj ni družine, kjer ne bi čutili posledic stečaja Primorja in tukaj je tudi zelo jasno, da ni država odigrala svojega elementa, kot bi ga morala, saj je gradbeništvo popolnoma na psu in tej ubogi delavci so, kljub temu da imajo zanje in izkušnje, dejansko dolgotrajno brezposelni ljudje na socialnem dnu oziroma na plečih države."

Deli novico: