Ameriška filmska zvezdnica Scarlett Johansson se je odločila, da ne bo več ambasadorka britanske človekoljubne organizacije Oxfam. Odločitev je posledica Oxfamove ocene, da je igralkina promocija izraelskega podjetja Sodastream, ki ima tovarno v judovski naselbini na okupiranem Zahodnem bregu, nezdružljiva z njeno humanitarno vlogo.
Johanssonova zaradi oglasa ni več ambasadorka Oxfama
Scena
Johanssonova je bila osem let ambasadorka Oxfama, ki se ji je danes zahvalil za njene številne prispevke. So pa ob tem v organizaciji poudarili, da je njena vloga v promociji Sodastream nezdružljiva z vlogo ambasadorke. Oxfam namreč nasprotuje vsakršnemu poslovanju z judovskimi naselbinami, ki so po mednarodnem pravu nezakonite.
Prepričan je, da podjetja, kot je Sodastream, ki delujejo v naselbinah, še krepijo revščino in zanikanje pravic palestinskih skupnosti, "ki si jih prizadevamo podpirati", so zapisali v človekoljubni organizaciji.
Johanssonova se je zaradi oglaševanja Sodastream, ki proizvaja aparate za gaziranje vode, znašla tudi pod plazom kritik gibanj, ki si zaradi izraelske politike do Palestincev prizadevajo za trgovinski bojkot judovske države.
Na spletu so se pojavile predelane podobe Johanssonove
Na svetovnem spletu so se pojavile predelane podobe Johanssonove, kako zadovoljno srka sodo ob Palestincih, ki se drenjajo na izraelski nadzorni točk, pa tudi napisi, kot je Izpustite mehurčke! Palestinci lahko počakajo, je v sredini izdaji poročal britanski Financial Times.
Kot piše FT, Sodastream v obratu v industrijski coni Mišo Adumim v eni izmed cvetočih judovskih naselbin blizu Jeruzalema, zaposluje 500 Palestincev, ki delajo ob 400 Izraelcih in še 400 izraelskih Arabcih.
Podjetje trdi, da palestinskim delavcem daje štiri- do šestkrat višjo plačo, kot bi jo dobili pod palestinskimi oblastmi, ob tem pa tako kot druga izraelska podjetja v industrijskih conah v naselbinah trdi, da promovira delovna mesta in mirno sobivanje.
Tudi Johanssonova je prejšnji teden, ko se je začel dvigovati prah okoli zadeve, dejala, da Sodastream ni le zavezan okolju, temveč tudi gradnji mostu miru med Izraelom in Palestinci. Tega pa tisti, ki si prizadevajo za trgovinski bojkot Izraela, nikakor niso želeli kupiti.
V Izraelu pa medtem zmerni politiki v desno usmerjeni vladi premiera Benjamina Netanjahuja, med njimi pravosodna ministrica Cipi Livni in finančni minister Jair Lapid, svarijo pred nevarnostjo mednarodnega gospodarskega bojkota Izraela, če bi mirovna pogajanja s Palestinci, ki so trenutno v teku in doslej niso pokazala kakih rezultatov, propadla, še piše FT.