Jesen je čas intenzivnega dela na vrtovih, sadovnjakih, njivah in drugih kmetijskih površinah, ki jih pridne roke pripravljajo na zimski počitek. Odstranjevanje odmrlih vej, zadnja košnja, obrezovanje rastlin in druga opravila puščajo za seboj rastlinske odpadke, ki pa jih nikar ne zažgite na prostem. To je namreč skladno z lani sprejeto uredbo o odpadkih strogo prepovedano! Kršitelje čaka globa, ki sega od 500 pa do 30.000 evrov za pravne osebe.
"KAJ VSE BODO ŠE PREPOVEDALI?" Visoke globe za kurjenje rastlinskih odpadkov na prostem
Koper
Lani sprejeta uredba o odpadkih je prinesla kar nekaj novosti, med drugim prepoved kurjenja odpadkov na prostem, kar vključuje tudi kurjenje zelenega reza in vrtnih odpadkov.
Okoljska inšpekcija med rastlinske odpadke uvršča pokošeno travo ter odrez oljk, trt in sadnih dreves, za katere je dovoljeno le kompostiranje in anaerobna razgradnja, ne pa sežig. Na prostem je dovoljeno izključno sežiganje rastlin, okuženih z rastlinskimi škodljivimi organizmi, ki jih je prepovedano odprto kompostirati in sežiganje zaradi zatiranja prenamnoženih populacij insektov in bolezni gozdnega drevja, ki ogrožajo gozdove, po odredbi gozdarskega inšpektorja.
Kršitev te določbe je težji prekršek, za katerega je določena globa za fizične osebe od 500 do 4.500 evrov, za pravne osebe pa celo do 30.000 evrov.
Številni občani so ogorčeni, sprašujejo se, kaj vse bo ljudem še prepovedano, če so celo osnovna vrtna opravila postala "hud prekršek".
Komentiraj
Se rajsi da se sploh ne prikazejo, v nobeni obliki.
Dajmo raje predpisat, da se na obalo pripeljejo samo z vlakom.
Golazen prokleta!
Inšpektorji, tisti nori, ki bodo hodili kontrolirat kurjenje pa naj bodo previdni. Vsak, ki kuri ima namreč v rokah vile.