Tudi vi pred vsakim 1. januarjem sprejmete novoletne zaobljube, a se jih nato nikoli ne držite? Ne obljubljajte sebi in drugim, da boste na vrat na nos naredili ogromne spremembe, ki se jih boste težko dolgoročno držali. Namesto tega sledite tem sedmim korakom za konstruktivno uresničenje zaobljub.
KAKO SE LOTITI NOVOLETNIH ZAOBLJUB? Uresničite jih lahko v sedmih korakih
Trendi
S pomočjo teh nasvetov si boste lažje postavili realne cilje, predvideli težave in omejitve ter se bolj uspešno podali na pot najboljše verzije sebe.
1. Naredite eno stvar naenkrat
Če želite spremeniti svoje življenje ali način življenja, ne poskušajte spremeniti vsega naenkrat. Ne bo delovalo. Namesto tega izberite eno področje svojega življenja, ki ga boste za začetek začeli spreminjati.
Naj bo nekaj konkretnega, da boste natančno vedeli, kakšno spremembo načrtujete. Če ste s prvo spremembo uspešni, lahko nadaljujete in po približno enem mesecu naredite novo. Z majhnimi spremembami eno za drugo imate ob koncu leta še vedno priložnost, da postanete povsem nova in izboljšana verzija sebe.
2. Načrtujte vnaprej
Če želite zagotovljen uspeh, morate raziskati spremembe, ki jih želite uvesti, in načrtovati vnaprej, da boste imeli na voljo vire, ko jih potrebujete. Tu je nekaj stvari, ki jih morate storiti, da se pripravite na spremembe:
Pojdite v knjižnico in si izposodite knjige na to temo. Seveda jih tudi preberite. Ne glede na to, ali želite opustiti kajenje, se začeti ukvarjati s tekom ali jogo, ali postati vegan, obstajajo knjige, ki vam bodo v pomoč pri pripravi na zadane izzive. Ali pa uporabite internet. Če dobro raziščete določeno področje, boste naučene teorije lažje preizkusili v praksi.
3. Predvidite težave
Težave se bodo pojavile, zato naredite seznam, katere in kakšne lahko pričakujete. Če boste dobro premislili, boste lahko predvideli težave, ki se bodo verjetno pojavile ob določenih urah dneva, s točno določenimi ljudmi, ali v posebnih situacijah. Na ta način se boste z njimi lažje spoprijeli in pot do vašega uspeha bo postajala vedno krajša in manj zahtevna.
4. Izberite datum začetka
Teh sprememb ni treba izvesti na novoletni dan. Če resnično želite nekaj spremeniti, izberite dan, ko veste, da boste dobro spočiti, zadovoljni in obkroženi s prijetnimi ljudmi. Včasih izbiranje datuma ne deluje in je bolje počakati, da sta vaš um in telo popolnoma pripravljena na določen izziv.
5. 100-odstotno se posvetite izzivu
Izziv oziroma spodbudne besede si zapišite na kartico, ki jo lahko nosite v denarnici. Ali pa to sporočilo imejte v avtu, ob postelji, na ogledalu v kopalnici, na hladilniku, steni … Tako boste dobili dodatno motivacijo.
Na vaši kartici naj na primer piše:
- Uživam v življenju brez kajenja.
- Tudi v času stresa ostajam miren in imam nadzor nad lastnimi mislimi in dejanji.
- Vsak dan meditiram.
6. Sprejmite neuspeh
Če se kdaj pregrešite in si privoščite cigareto, zamudite sprehod ali kričite na otroke, se ne sovražite zaradi tega. Zapišite si sprožilce, ki so povzročili to dejanje, in se zaobljubite, da se boste od njih nekaj pozitivnega naučili. Če na primer veste, da uživanje alkohola v vas sproži željo po cigaretah, se mu poskusite izogniti oziroma zmanjšati količino zaužitih alkoholnih pijač.
Vztrajnost je ključ do uspeha. Poskusite znova in znova in uspelo vam bo. Ni toliko pomembno, kolikokrat padete na vaši poti do cilja, temveč da se po padcu vedno poberete in tako še močnejši neomajno nadaljujete svojo pot.
7. Načrtujte nagrade
Majhne nagrade so odlična motivacija v prvih dneh in najtežjih trenutkih. Lahko se na primer enkrat na teden nagradite z revijo, najljubšo nadaljevanko ali s čimerkoli, kar vas veseli in vam ne povzroča škode, kot je na primer odklop z alkoholom.
Kasneje lahko tedenske nagrade spremenite v mesečne, nato pa ob koncu leta izberete določeno nagrado za proslavitev vaše zmage. Izberite si nekaj, česar se boste zares in močno veselili.