V organizaciji Alpe Adria Green (AAG) so prepričani, da so pri načrtovani gradnji obrata za proizvodnjo vodika v Žavljah pri Trstu kršene evropske okoljske direktive, Slovenija pa v postopke ni vključena niti ni obveščena o tveganjih tovarne. V zvezi s problematiko se je AAG obrnila na premierja Roberta Goloba in pristojni ministrstvi.
KAKO TVEGANA BO PROIZVODNJA VODIKA PRI TRSTU? "Nesreča bi imela hude posledice za Ankaran in Koper"
Trst
Območje, predlagano za izgradnjo obrata za proizvodnjo vodika v Žavljah pri Trstu, je onesnažena zapuščena industrijska cona oz. obalno odlagališče, ki ga je treba najprej sanirati, so v sporočilu za javnost pojasnili v organizaciji. Kot so dodali, bi bila proizvodnja vodika postavljena na območje z visoko gostoto industrijskih obratov, kjer v skladu z določbami evropske direktive Seveso obstaja nevarnost večje nesreče.
Tovarna bi imela po navedbah AAG minimalno proizvodnjo 370 ton na leto, povečali pa bi jo lahko na 5000 ton.
Člani tržaške podružnice AAG so Evropskemu parlamentu že posredovali peticijo, v kateri opozarjajo na kršitve postopkov, med drugim tudi na nedostopnost informacij. "Dežela Furlanija-Julijska krajina je delni dostop do dokumentov dovolila na način, da je 'zatajila' vse tehnične podatke, celo območje gradnje," izpostavljajo.
https://t.co/nKcoP0XzUq
— OKOLJSKI CENTER AAG (@alpeadriagreen) September 11, 2023
Zahteva AAG za odpravo kršitev direktive Seveso in Aarhuške konvencije pri delovanju in načrtovanju industrijskih obratov v Žavljah (Trst)
Opozarjajo na visoko vnetljivost vodika, pri čemer lahko ta ob vžigu eksplodira z uničujočimi posledicami za bližnje industrijske obrate. V radiju približno 1,5 kilometra so naftni terminal SIOT, skladišča kurilnega olja in nafte DCT, proizvodnja in skladiščenje tekočega kisika pri Linde Gas, petrokemična tovarna Alder ..., so zapisali.
"Trenutno stanje glede varnosti teh obratov je porazno," ocenjujejo v AAG. Kot so dodali, sistemi niso skladni z evropsko direktivo, manjkajo predvsem posodobljena varnostna poročila, posodobljene preventivne informacije prebivalstvu in usposabljanja prebivalstva.
Opozarjajo, da manjka tudi študija "učinka domin" - verige nesreč, v katere so vpleteni vsi obrati. Verižna nesreča bi imela po oceni AAG zelo hude posledice, njeni učinki bi se razširili tudi na Slovenijo, predvsem občini Koper in Ankaran.
Slovenija o obstoju teh tveganj ni obveščena, so izpostavili v AAG. Presoja vplivov na okolje še ni bila izvedena, Slovenija v postopke ni vključena, tovarna pa naj bi bila zgrajena do leta 2026.
"Zaradi tega zahtevamo, da nujno ukrepate in dosežete, da so izpolnjene zahteve evropskih direktiv in da se Slovenija vključi in naredi čezmejne vplive na okolje tega industrijskega obrata za proizvodnjo in skladiščenje vodika v tržaškem pristanišču," so zapisali v pismu predsedniku vlade, ministroma za naravne vire in prostor ter za okolje, podnebje in energijo in direktoratu za okolje.
Komentiraj
08 .09. 2023 ob 00: 22
-22
šla bi na sprehod, ne pa da cel dan lenariš na balkonu.
To si napisal pod novico o mrtvi 90-letnici. Jaz naj grem na psihiatrijo?