KOMPASNIH MEDUZ VSE MANJ: Se pa množijo nekateri drugi nezaželeni organizmi, objavili so tudi zemljevid

Istra

Ribiči in kopalci iz Istre vse manj poročajo o pojavu kompasnih meduz, so pa v Centru za raziskave morja rovinjske podružnice Instituta Ruđer Bošković predstavili nov zemljevid razširjenosti želatinoznega planktona, med katerega uvrščamo meduze, pri istrski obali v obdobju med 1. in 8. julijem.

Kot smo že pisali, so se v začetku junija na obali Istre pojavile kompasne meduze. Ker je sezona pojavljanja meduz te vrste na odprtem morju od februarja do julija, je pričakovati, da bodo počasi začele izginjati, piše Glas Istre. Da jih je vse manj, so potrdili ribiči z območja Umaga, Novigrada in Savudrije.

Če sodimo po preteklih letih, jih je avgusta v našem morju zelo malo, septembra pa jih ob obali praktično ni več opaziti, kar pa ne velja za rebrače. Njihovo število je namreč največje septembra.

BONUS VIDEO: V Piranu prikrajšani za klimatske naprave?

Inštitut je v svoji objavi na Facebooku tudi vse pozval k prijavi pojava želatinastega planktona.

???????????????????????????????????????????????????????????????????? ž???????????????????????????????????????????? ???????????????????????????????????? ????????????????đ???? ????.????. ???? ????.????. ???????????????? Predstavljamo kartu rasprostranjenosti meduza na...

Posted by IRB Centar za istraživanje mora, Rovinj - Rovigno on Tuesday, July 12, 2022

V tednu od 1. do 8. julija so prejeli 21 opažanj. Največ poročil je bilo o kompasni meduzi (Chrysaora hysoscella; 16), štiri so bila opažanja morskega oreha (Mnemiopsis leidyi), sicer ene od vrst rebrač, eno opazovanje so pripisali uhatemu klobučnjaku (Aurelia sp.). Dva opazovalca sta jim poslala informacije z iste lokacije (kompas meduze) in le dva opazovalca sta na isti lokaciji prijavila več kot dve vrsti.

Na inštitutu so spomnili še, da "meduzam pogosto manjkajo deli telesa ali pa so zaradi razgradnje (staranja) neprepoznavne. Vendar tudi takšne meduze lahko opečejo, če jih vznemirjamo, zato se izogibajte vsakemu stiku z njimi."

"V primeru opekline mesto sperite z morsko vodo in s pinceto previdno odstranite morebitno preostalo tkivo meduze. Spiranje z vodo iz pipe ali ustekleničene vode in praskanje bosta vbod le še poslabšala,'' so pojasnili.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija