Župana Mestne občine Koper (MOK) Aleša Bržana smo ob polovici mandata povprašali, kaj je zaznamovalo prvi dve leti, odkar je bil ponovno izvoljen na to funkcijo in kako ocenjuje uresničitev svojih predvolilnih obljub. Kot pravi, ni postal župan za to, "da bi rezal trakove in se sončil v soju žarometov", ampak da bi poskrbel za dolgoročne rešitve. Sodelovanje z občinskim svetom ocenjuje kot konstruktivno, kljub občasnim ostrim razpravam, kar po njegovem mnenju omogoča dinamičen razvoj koprske občine.
KOPRSKI ŽUPAN ALEŠ BRŽAN: "Če je infrastruktura v Kopru, je to moja odgovornost, tudi če o njej odločajo v Ljubljani"
Koper
V decembru je za župani polovica mandata. Ste s svojim dosedanjim delom zadovoljni? Bi ga ocenili kot uspešno?
"Ne razmišljam veliko o ciljih, ki smo jih že dosegli, ampak predvsem o nalogah, ki so pred nami. In teh je preveč, da bi si smel dovoliti zadovoljstvo. Vsak dan, ko pridem v službo, se trudim narediti korak naprej – nekaj, kar bo izboljšalo stanje, ki smo ga imeli dan prej. Če mi to uspe, lahko dan zaključim z dobrim občutkom, vendar pa moj pogled vedno ostaja usmerjen v prihodnost in v to, kaj še lahko naredim za višjo kakovost življenja v naši občini."
Kaj iz predvolilnega programa ste doslej uspeli uresničiti?
"Kot osrednji cilj drugega mandata sem napovedal obsežna vlaganja v infrastrukturo in to besedo držim. Zavedam se, da infrastruktura za javnost ni seksi in moji sodelavci v službi stikov z javnostmi se držijo za glavo, ker toliko proračunskih sredstev izgine pod zemljo. A mi je vseeno za to. Nisem postal župan za to, da bi rezal trakove in se sončil v soju žarometov. Moja naloga ni izpolnjevati želje, ampak poskrbeti za tisto, kar ljudje res potrebujejo. Pitno vodo, kanalizacijo, normalne ceste … Pri tem se ne omejujem s tem, kaj je naloga občine in za kaj je odgovorna država. Če je infrastruktura v Kopru, je to moja odgovornost, tudi če o njej odločajo v Ljubljani. Zato znam biti kar precej zoprn, ko gre na vladi kaj prepočasi. Je pa bila v zadnjih dveh letih komunikacija s prestolnico bistveno lažja, ker smo v Istri tja poslali zelo učinkovite poslance. Verjamem, da se je tudi zato že začela gradnja Srminske vpadnice, da ji bo sledila še Bertoška in da se je končno našel denar za našo vodo."
Kateri so bili ključni dosežki v prvih dveh letih vašega mandata, ki jih lahko izpostavite in kako so vplivali na življenje občanov?
"Najprej smo uspešno zaključili vse projekte, ki smo jih začeli v prejšnjem mandatu. Odprli smo novo šolo na Škofijah, s koprskim in republiškim stanovanjskim skladom pa sosesko s 166 neprofitnimi oziroma javnimi najemnimi stanovanji Nova Dolinska. Sklenjena je tudi ena izmed največjih naložb v komunalno infrastrukturo v zgodovini občine, projekt Čisto za Koper in Ankaran. Šlo je za res izjemno zahtevno investicijo, v okviru katere smo na območju Bertokov, Škofij in Hrvatinov zgradili 25 kilometrov fekalne in nekaj manj kot štiri kilometre meteorne kanalizacije ter 14 črpališč. To pa ne pomeni, da smo z naložbami v kanalizacijo zaključili. Pravkar smo začeli graditi nov krak na območju Škocjana. Ob tem smo seveda pripravljali in izvajali tudi nove projekte. Obnovili smo mestni zvonik in dva vrtca ter zaključili prvo fazo izgradnje protipoplavnega zadrževalnika vode na Bonifiki, kjer gradimo tudi nov pumptrack oziroma kolesarski poligon. Prenovili smo Športno dvorano Burja na Škofijah in gradimo telovadnico v Šmarjah. Postavili smo sončno elektrarno na Parkirni hiši Sonce ter na OŠ Koper, OŠ Gračišče in Sv. Anton. Uredili smo Center za obiskovalce Kraški rob. V Olmu imamo ob novem domu za starejše tudi novo javno parkirišče in novo kolesarsko pot. V Pobegih imamo novo lekarno … Žal so nam zelo veliko sredstev in energije pobrale tudi posledice podnebnih sprememb, saj smo morali zaradi poplav sanirati številne zemeljske plazove, hudournike in poškodovane ceste … Prav dela na cestah so se verjetno najbolj vtisnila v spomin občanov, saj pogosto obnavljamo več odsekov hkrati in nam številne zapore in obvozi požrejo veliko živcev. A nimamo izbire. Še zlasti na podeželju so bile ceste v preteklih desetletjih povsem zanemarjene, zato smo letos vanje vložili kar dva milijona evrov. Ne moremo obnoviti vseh naenkrat, a gremo zelo hitro naprej. Meter za metrom."
Katera je najvišja investicija, ki ste jo izpeljali v tem času?
"Najdražji sta bili šola in kanalizacija, za kateri smo odšteli po 16 milijonov evrov, sta pa bili bistveno cenejši, kot bo nov zdravstveni center. Ne le zaradi inflacije, tudi zaradi zahtevnosti terena, na katerem ga bomo zgradili."
Katera izmed večjih investicij, ki so bile realizirane, pa je po vašem mnenju prinesla največ koristi občankam in občanom?
"Z vsako naložbo, ne glede za katero področje gre, izboljšujemo kakovost življenja vseh občank in občanov, tudi če posamezna pridobitev neposredno ne vpliva na vsakega posameznika. Uravnotežen razvoj je in bo pod mojim vodstvom tudi ostal temelj naše skupnosti. So mi pa vsekakor nekatere investicije bliže. Veliko lažje je načrtovati projekte za prihodnost, kot je na primer Zelena infrastruktura Bonifika, kot pa projekte, ki bi morali biti izpeljani že pred desetletji, kot je na primer kanalizacija."
Kateri večji projekti iz vašega predvolilnega programa so načrtovani do konca mandata?
"Ključna cilja ostajata gradnji povsem novega Zdravstvenega centra ob novi Parkirni hiši Sonce in mobilne povezave na Markovec. Ker je odpravljanje posledic lanskih katastrofalnih poplav v Sloveniji močno obremenilo celoten gradbeni sektor, je težko napovedovati, kdaj bi lahko bile gradnje zaključene. Vsekakor pa se bodo začele. Ne le ti dve, obnovili bomo tudi kopališče Žusterna. Radi bi izvedli še rekonstrukcije parkirnih hiš na Markovcu in v Prisojah, če nam bodo tamkajšnji stanovalci to dovolili. Verjamem, da bomo do konca mandata že lahko začeli tudi s projektom vodooskrbe slovenske Istre in Krasa, ki smo se ga skupaj lotile primorske občine. Ta projekt, ki bo bistveno izboljšal našo stisko s pitno vodo, je ocenjen na kar 117 milijonov evrov. Sicer bomo občine kar 75 odstotkov sredstev pridobile iz programa kohezijske politike in od države, a bo tudi delež občin velik zalogaj. Še zlasti pa bo projekt obremenil Mestno občino Koper, ki ga vodi."
Kako ocenjujete finančno stanje občine po prvih dveh letih tokratnega, za vas že drugega mandata?
"Finančno stanje občine je dobro, če ga presojamo z vidika načrtovanih in realiziranih virov in odhodkov. Bi pa lahko bilo še boljše, če bi že imeli sprejet Občinski prostorski načrt (OPN), saj je kar nekaj projektov v Načrtu razvojnih programov vezanih na spremembo prostorskih aktov. Skrbi nas tudi večletno zaostajanje višine povprečnine za ravnijo rasti tekočih izdatkov, kar nam v prihodnjih letih lahko povzroči zelo veliko težav pri izvajanju nujnih občinskih naložb."
Kako je z zadolženostjo občine?
"Zadolženost smo v prvih dveh letih tega mandata nekoliko znižali, in sicer za dobrih 300 tisočakov."
Kako bi ocenili sodelovanje z občinskim svetom v prvih dveh letih?
"Naše sodelovanje tudi v tem mandatu ostaja zelo korektno. Razprave so včasih ostre, a vedno korektne in konstruktivne, zato so tudi naše skupne odločitve dobre in omogočajo zelo dinamičen razvoj skupnosti."