KRAJI Z NENAVADNIMI IMENI – ŠARED: Slikovito istrsko naselje z bogatim ljudskim izročilom in čudovitim razgledom (VIDEO)

Izola

Odpravili smo se na izolsko podeželje v kraj z imenom Šared, ki se nahaja na robu slemena, ki se od malijskega hriba razteza proti severovzhodu. Iz Šareda izhaja bogato ljudsko izročilo - šavrinsko narečje, ki so ga v Šared prinesle Šavrinke, to so bile prve prebivalke, ki so se tam naselile še pod italijansko oblastjo, znane pa so bile po svojem smislu za petje in za skupnost. V naselju so arheologi odkrili tudi rimske ostanke iz prvega in drugega stoletja. Čeprav ima kraj bogato zgodovino, pa je naselje relativno mlado. Zaradi atraktivne lokacije in čudovitega razgleda pa se na Šared priseljuje vedno več ljudi.

Beseda šaren v hrvaščini pomeni barvit, slikovit. Prav takšno pa je tudi naselje na Primorskem v katerega smo se odpravili tokrat. Sicer se ne imenuje šaren, zmenjana je samo ena črka. Naselje se imenuje Šared.

"Mi smo Šaredini, naša dekleta so pa Šaredinke," je o tem, kako si pravijo prebivalci Šareda povedal oljkar Marko Marancin.

Šared je istrsko naselje na jugozahodnem delu Šavrinskega gričevja nad Izolo. Do leta 1981 so bile v Šaredu zgolj stare razložene kmetije, zaradi priseljevanja predvsem iz bližnje Izole, pa se je nato naselje precej povečalo.

"Šared je relativno novo naselje, recimo 50 let, ne več. Tako, da ni nekega velikega zgodovinskega ozadja. Ne bi pa vedel, od kje izhaja ime, ampak smo ponosni na njega," je dejal Primož Hari iz Športno-kulturnega društva Šared.

Šared je zelo razvejano naselje. Leta 1998 je bilo v njem okoli 390 prebivalcev zdaj pa jih je že okrog 700 do 800.

"Takrat je bil Šared tudi dosti manjši, imel ni niti polovico prebivalcev, ki jih ima danes," nam je zaupala Katica Glužič.

Po ocenah Primoža Harija, ima danes Šared okrog 200 hiš: "Ampak vsak mesec zraste kakšna nova, ker se tu zdaj res na veliko pozidava. Mislim, da danes v Šaredu živi okrog 700 prebivalcev.“

Sedaj imajo na Šaredu eno gostilno in en lokal, kamor zahajajo domačni in se tam družijo. Je pa v naselju več aktivnih vinarjev in oljkarjev.

"Tukaj smo znani predvsem po vinarstvu in oljkarstvu, saj se kar nekaj naših sokrajank in sokrajanov ukvarja s predelavo oljčnega olja in vina. Refoška in malvazije," nam je zaupal Primož Hari.

"Z oljkarstvom se je dejansko prej ukvarjal moj oče, potem smo za delo skupaj poprijeli bolj resno. Več kot 20 let aktivno pri tem sodelujem tudi sam. Imamo 600 dreves, predvsem istrske belice, ličino, mavrino, pendolino ... Smo v ekološki predelavi, imamo pridobljen certifikat tudi zaščitene označbe porekla,” je povedal Marko Marancin.

Dobrodošlico v njihovi vinski kleti, ki ji pravijo Kantina Ivančič, nam je izrekel Mirjan Ivančič. Povedal je, da se z vinogradništvom in vinarstvom ukvarjajo že več kot sto let: "Obdelujemo cca sedem hektarjev vinogradov in hektar oljčnika. V glavnem prevladujeta malvazija in refošk. V naši ponudbi pa imamo tudi rose, rumeni muškat in merlot in cabernet, ki je v pripravi."

Koliko pa je zanimanja za oljkarstvo in vinarstvo med mladimi?

Marko Marancin nam je povedal, da trenutno ni videti, da bi to mlade kaj preveč zanimalo: "Pomagajo, če se jih vpraša. Res pa je, da tudi sam v mladih letih nisem veliko sodeloval, zato mislim, da še ostaja upanje."

"V naši družini je že peta generacija na Šaredu in tudi naši predniki so se že ukvarjali z mešano kmetijo. V zadnjih 20-30-tih letih pa smo se specializirali bolj v vinogradništvo," je pojasnil Mirjan Ivančič.

Imajo pa na vasi tudi aktivno društvo. Predvsem so znani po njihovem pustnem rajanju, ki traja kar štiri dni.

"Športno-kulturno društvo Šared je aktivno že 20 let in več. Štejemo okoli 100 članov in še več simpatizerjev, s katerimi skupaj organiziramo lastne dogodke in prireditve, med drugim tudi širšega javnega pomena. Od raznih športnih, kulturnih, dobrodelnih dogodkov, čistilne akcije, dogodke za krepitev zdravja … Skrbimo tudi za razvoj našega kraja in za ohranjanje kulturne dediščine,“ je dejal Primož Hari.

Se pa domačini radi zbirajo v njihovi edini piceriji v kraju.

Alen Ardela iz picerije Fuoriseria je povedal, da so bili prva napoletanska picerija na Obali: "Obratujemo od leta 2017 in smo nekako središče kraja, kamor zahajajo domačini. Imamo tudi GLS aparat, kjer lahko prevzemajo pakete ter nameščen defibrilator. Drugače bi lahko rekel, da smo družinska picerija, saj k nam rade zahajajo družine. Imamo namreč tudi igrala za otroke. Starši se lahko malo sprostijo, otroci pa zabavajo.“

Mimo Šareda vodi tudi veliko pohodniških poti, saj je na vrhu dih jemajoč razgled nad celotnim obrežjem severnega jadrana s Furlanijo in Krasom, vidijo se tudi Dolomiti, Julijske Alpe, Nanos, Snežnik in celo naš najvišji vrh Triglav.

Več o Šaredu boste izvedeli v zgornjem videu.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Stiv Rivs |  01 .06. 2024 ob  20: 12
28
Eno je zgodovina, drugo pa so zgodbice iz kavarne.
Obstaja na desetine knjig kjer je natančno opisana zgodovina Istre od prazgodovine do danes.
Šaredinke oz. naši daljni predniki so se naselili v teh krajih nekje v 9 stoletju našega štetja.
Predlagam novinarki, da si prebere Rižanski zbor ali Rižanski placit iz leta 804.
Šared je bil pred 50timi leti naselek s par hišami, kot desetine podobnih naselkov po naših hribih.
Danes je postal vikendaški plac s pogledom na morje.
Mogoče se zaradi tega išče neko fantastično preteklost.