LUKA KOPER PREKINILA MOLK O NEVARNIH TOVORIH: To so navedli v svojem odgovoru

Koper

Po Regionalovem izrecnem opozorilu, da so kot družba v državni lasti zavezani k posredovanju informacij za zagotavljanje transparentnosti in odgovornosti do obveščenosti javnosti, je Luka Koper prekinila medijski molk in vsaj delno odgovorila na za javnost izjemno pomembna vprašanja glede nevarnega tovora, ki se nahaja v koprskem pristanišču in predstavlja tveganje za širšo okolico in varnost prebivalcev. 

V javnosti se pojavlja bojazen spričo informacij, da se vse od začetka vojne v Ukrajini v Luki Koper pretovarja veliko vojaškega tovora ter da naj bi polovica ladij, ki pride v koprsko pristanišče, prevažala nevarne tovore. V Luki Koper pojasnjujejo, da se nevarno blago, vključno z jedrskim oziroma radioaktivnim tovorom, ne zadržuje na lokaciji.

"V Luki Koper tovrsten tip tovora pretovarjamo izključno v direktni manipulaciji, kar pomeni, da se tovor ne zadržuje v pristanišču in da v najkrajšem možnem času zapusti pristanišče po kopnem oziroma po morju," so zapisali v odgovoru.

Ob tem zanikajo, da bi polovica ladij, ki pripluje v Koper, prevažala nevarni tovor. "T. i. nevarni tovori, ki jih pretovarjamo, predstavljajo manj kot šest odstotkov vsega pretovora, ki ga opravimo v Luki Koper, med katerimi je največji delež fosilnih goriv," poudarjajo.

Vendar pa ne pojasnjujejo, za kakšne količine nevarnih snovi gre, saj naj bi bile pri razkrivanju le-teh "določene omejitve"

"Kot delniška družba imamo pri komuniciranju konkretnih podatkov glede količin/deležev pretovora po blagovnih segmentih kot tudi finančnih vrednosti določene omejitve. Podatki o pretovoru, finančni rezultati in drugi podatki, vezani na naše poslovanje, so zbrani v letnem poročilu in javno objavljeni na naši spletni strani," še dodajajo.

Na Luko Koper smo naslovili tudi vprašanja glede jedrskega statusa pristanišča, v katerega lahko vstopijo vojaške ladje na jedrski pogon in z jedrskim orožjem. Zanimalo nas je, kaj to pomeni za varnost slovenske obale, zlasti mesta Koper, a na to nismo dobili konkretnega odgovora. 

"Vprašanja o številu ladij z nevarnim tovorom oziroma ladjah na jedrski pogon boste morali nasloviti na Upravo za pomorstvo in promet, ki posebej beleži ladje z nevarnim tovorom, izdaja dovoljenja in določa varnostne pogoje," so na kratko navedli.

Vir: spletna stran

Medtem spletna stran "Živeti s pristaniščem", kjer Luka Koper objavlja podatke o stanju kakovosti morja in rezultate meritev izpusta prašnih delcev v pristanišču, ne navaja niti osnovnih podatkov vpliva pristanišča na okolje. Merilna naprava PM10 za lokacijo Koper je "trenutno na rednem servisu". Prav tako niso dostopni podatki monitoringa stanja morja v koprskem pristanišču, in sicer "zaradi poškodbe na merilni boji".

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija