Marjetica Koper in Obalno čebelarsko društvo že vrsto let uspešno sodelujeta pri projektih, namenjenih ozaveščanju o pomenu čebel za okolje in trajnostni razvoj. Njuno partnerstvo je primer dobre prakse, saj s svojimi pobudami spodbujata trajnostne ukrepe in izobražujeta javnost o ekoloških vprašanjih, povezanih s čebelarstvom. V ospredju letošnjih skupnih aktivnosti je Evropsko ocenjevanje medu, ki se bo odvilo v soboto, 7. decembra. Medena tržnica vas pričakuje med 9. in 14. uro na Martinčevem trgu v Kopru, ob 14. uri pa bo v dvorani Sv. Frančiška slavnostna podelitev nagrad.
MARJETICA KOPER IN OBALNO ČEBELARSKO DRUŠTVO ZDRUŽUJETA MOČI: Vabljeni na Medeno tržnico
Koper
Gre za prestižen dogodek, ki bo v mesto privabil čebelarje, strokovnjake in ljubitelje medu iz vse Evrope. Tekmovanje, ki ga organizira Obalno čebelarsko društvo v sodelovanju s Čebelarsko zvezo Slovenije in Mestno občino Koper, je postavilo v ospredje kakovost in pristnost medu. Vsi vzorci so bili ocenjeni glede na kakovost, okus, barvo, vsebnost cvetnega prahu in druge parametre ter na dodatnem preverjanju vsebnosti dodanih sladkorjev in drugih snovi v specializiranem laboratoriju v Nemčiji. Poleg samega ocenjevanja bo dogodek vključeval tudi predavanja, delavnice in degustacije medu, kjer bodo obiskovalci lahko spoznali raznolikost medu iz različnih evropskih regij. Dogodek ima velik pomen za promocijo lokalnih čebelarskih praks, saj bo obiskovalcem predstavil mediteransko tradicijo čebelarstva, značilno za slovensko Istro in pripomogel promociji Kopra kot trajnostne destinacije, ki ceni naravo in lokalne proizvode. Podrobnosti preverite na: www.honey-contest.eu.
Sodelovanje se je pričelo s postavitvijo učnega čebelnjaka Marjetice Koper, ki ga upravljajo čebelarji Obalnega čebelarskega društva, je zasnovan kot prostor za izobraževanje in ozaveščanje širše javnosti, predvsem otrok in mladostnikov. Gre za moderno zasnovano infrastrukturo, ki omogoča varno in interaktivno spoznavanje življenja čebel. Čebelnjak je umeščen v naravno okolje Mestne vrtnarije Koper, kjer čebele že tradicionalno igrajo pomembno vlogo pri opraševanju rastlin. Obalno čebelarsko društvo s tem projektom uresničuje svojo vizijo o izobraževanju prihodnjih čebelarjev, medtem ko Marjetica Koper s tem utrjuje svojo zavezanost trajnostnemu razvoju in okoljski ozaveščenosti.
Poleg postavitve učnega čebelnjaka pa sodelovanje poteka tudi pri vsakoletnem zasajevanju medovitih rastlin na javnih površinah. Medovite rastline so ključne za ohranjanje čebel, saj zagotavljajo vir nektarja in cvetnega prahu, ki sta nujna za preživetje teh pomembnih opraševalcev. Projekt zasajevanja medovitih rastlin je pomemben tudi za preprečevanje degradacije okolja in izboljšanje bivalnih razmer za čebele, ki so v zadnjih letih vse bolj ogrožene zaradi podnebnih sprememb, uporabe pesticidov in izgube habitata. Marjetica Koper je kot pobudnica akcije dodatno poskrbela za ozaveščanje prebivalstva o tem, kako lahko vsak posameznik prispeva k ohranjanju čebel, na primer z zasaditvijo medovitih rastlin na svojih vrtovih ali balkonih.
Sodelovanje Marjetice Koper in Obalnega čebelarskega društva je odličen primer, kako lahko lokalne organizacije združijo moči za dosego skupnih ciljev na področju trajnosti, družbene odgovornosti in lokalnega razvoja. Učni čebelnjak, zasaditev medovitih rastlin in evropsko ocenjevanje medu so trije ključni projekti, ki imajo dolgoročne koristi za okolje, čebele in ljudi.