Poslanka Meira Hot opozarja na vrsto škodljivih učinkov uporabe pirotehnike. V svoji pobudi, ki jo je naslovila na ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja, je izrazila nezadovoljstvo nad trenutnim stanjem, saj kljub obstoječim omejitvam prihaja do pogoste uporabe prepovedanih pirotehničnih sredstev, zaradi česar je pozvala k okrepljenemu policijskemu ukrepanju, strožjemu nadzoru nad prodajo in distribucijo pirotehnike ter k spremembi zakonodaje, ki bi popolnoma prepovedala prodajo in uporabo pirotehničnih izdelkov.
MEIRA HOT BI PREPOVEDALA UPORABO PIROTEHNIČNIH SREDSTEV: Na notranjega ministra je naslovila pobudo
Piran
Kot je zapisala v svoji pobudi poslanka SD Meira Hot, lahko uporaba pirotehničnih sredstev povzroči številne škodljive posledice za ljudi, živali in okolje, hude telesne poškodbe in ima psiho-socialne posledice. Poleg tega povzroča negativne učinke na živali. "Močni poki, vibracije in nepričakovani svetlobni efekti močno vplivajo na domače in divje živali. Zaradi panike se številne domače živali izgubijo, kar povečuje tveganje za prometne nesreče, poškodbe ali smrt," opozarja Hotova, ki poudarja tudi negativen vpliv na okolje. "Pirotehnika sprošča strupene kemikalije, ki onesnažujejo zrak in škodujejo zdravju ljudi in živali, po uporabi ostanejo kosi plastike in drugih materialov, ki onesnažujejo naravo in vodo," je zapisala.
"Uporaba pirotehnike je lahko zelo nevarna tudi za mimoidoče, še posebej če se uporablja nepremišljeno in brez ustreznega nadzora. Pri nepravilni uporabi nepoučeni ali neizkušeni uporabniki pogosto ne upoštevajo varnostnih smernic, kar povzroči tveganje, da se pirotehnika sproži v napačno smer ali preblizu ljudi, kar lahko naključnim mimoidočim povzroči opekline, poškodbe sluha, obraza ali oči. Zlasti v množicah lahko povzroči paniko, ter posledično trke ali padce, kar povečuje tveganje za poškodbe," navaja poslanka in opozarja tudi na nevarnosti požara, če se pirotehnično sredstvo sproži v bližini zgradb, dreves, avtomobilov.
Glede na vse navedeno, Hotova ne vidi razloga, zakaj se ne bi za uporabo pirotehnike sprejelo ukrepa popolne prepovedi.
Obenem opozarja, da je ne glede na obstoječe prepovedi "v praksi že mesec dni zaznati hudo pokanje prepovedane pirotehnike, kar pomeni, da se te izdelki še vedno uporabljajo". Po mnenju poslanke je pomemben predvsem nadzor nad prodajo in distribucijo nedovoljene pirotehnike, preprečevanje nezakonitega uvoza na mejnih prehodih, da bi preprečili tihotapljenje prepovedanih pirotehničnih sredstev, ter preiskovanje nezakonite uporabe in ukrepanje proti kršiteljem.
Na ministra za notranje zadeve je zato naslovila pobudo, da se okrepijo policijske patrulje, ne samo v času praznikov, ampak že mesec dni prej, saj je povečano uporabo prepovedanih pirotehničnih sredstev zaznati že veliko pred prazniki, tudi med letom, ter da se zaostriti nadzor nad nezakonito uporabo, prodajo in distribucijo prepovedanih pirotehničnih sredstev.
Pristojno ministrstvo tudi poziva, da pripravi novelo Zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih, ki pirotehnične izdelke razvršča v ognjemetne izdelke kategorije F1, F2, F3, F4, ki so namenjeni za zabavo, pirotehnične izdelke za odrska prizorišča kategorije T1 in T2 ter druge pirotehnične izdelke kategorije P1 in P2, ter uporabo in prodajo teh pirotehničnih izdelkov v celoti prepove.