MELANIA TRUMP ZABLESTELA NA DAN INAVGURACIJE: Z bodočim predsednikom prispela v Belo hišo k Bidnu (FOTO, VIDEO)

Svet

V Washingtonu že potekajo dogodki, povezani z današnjo inavguracijo novoizvoljenega predsednika ZDA Donalda Trumpa. Ta se je s soprogo in bodočo prvo damo Melanio ter sinom Barronom najprej udeležil bogoslužja, od koder se je odpravil v Belo hišo na srečanje z odhajajočim predsednikom Joejem Bidnom, poročajo tuje tiskovne agencije.

Melania Trump je na jutranje bogoslužje nosila kreacije dveh ameriških oblikovalcev. Mornarsko modri plašč z dvojnim zapenjanjem, delo Adama Lippesa, je skombinirala z ujemajočim se čolnarskim klobukom Erica Javitsa. Videz je dopolnila s črnimi usnjenimi rokavicami in temno modrimi semiš copati znamke Manolo Blahnik. Tako se je stilsko povsem uskladila z mornarsko modrim plaščem njenega moža, je zapisano v objavi na omrežju X.

Bogoslužja so se med drugim udeležili tudi bodoči podpredsednik JD Vance s soprogo Usho, nekdanji britanski premier Boris Johnson, ustanovitelj Facebooka Mark Zuckerberg, ustanovitelj Amazona Jeff Bezos in predsednik Mednarodne nogometne zveze (Fifa) Gianni Infantino, navaja britanski BBC.

Iz cerkve v središču ameriške prestolnice se je Trump s soprogo odpravil na vljudnostni sprejem k Bidnu in njegovi soprogi Jill v Belo hišo. Odhajajoči predsednik je ob tem na omrežju X objavil še zadnjo fotografijo sebe in svoje soproge na položaju. "Rada te imava, Amerika," je pripisal.

Pred tem sta se v nedeljo Vance in milijarder Elon Musk, sicer tesen Trumpov sodelavec, sestala s kitajskim podpredsednikom Han Zhengom, ki bo na inavguraciji nadomeščal predsednika Xi Jinpinga. Tega je namreč Trump prav tako povabil na dogodek, ki se ga od tujcev ponavadi udeležijo le veleposlaniki.

Han je po poročanju kitajske tiskovne agencije Xinhua kljub napetostim med Kitajsko in ZDA na srečanju izpostavil zlasti skupne interese obeh držav in možnosti za sodelovanje. Podjetje Tesla, katerega izvršni direktor je Musk, in druga ameriška podjetja je ob tem pozval, naj "izkoristijo priložnost in delijo sadove razvoja Kitajske" ter tako prispevajo k "spodbujanju kitajsko-ameriških gospodarskih in trgovinskih odnosov".

Čeprav je inavguracija predsednika tradicionalno ameriški notranjepolitični dogodek, je Trump v nasprotju s tradicijo nanj povabil tudi več tujih voditeljev in desnih politikov z vseh celin.

Slovesnosti se bosta tako med drugim udeležila predsednica italijanske skrajno desne vlade Giorgia Meloni in delegacija skrajno desne Alternative za Nemčijo (AfD) pod vodstvom Tina Chrupalle. Stranki, ki na februarskih parlamentarnih volitvah v Nemčiji kotira visoko, je v zadnjih mesecih javno večkrat podprl tudi Musk.

Meloni je v izjavi, v kateri je pojasnila svojo prisotnost na inavguraciji, dejala, da je za Italijo zelo pomembno pokazati voljo po krepitvi odnosov z ZDA.

Inavguracije naj bi od politikov med drugim udeležili tudi britanski populistični politik Nigel Farage, francoski skrajno desni politik Eric Zemmour in nekdanji predsednik poljske vlade Mateusz Morawiecki.

Slovesnosti ob zaprisegi se bodo nadaljevale okrog 11. ure po lokalnem oz. 17. ure po srednjeevropskem času, ko bo zaprisegel podpredsednik Vance. Prisega predsednika Trumpa naj bi sledila okrog 18. ure po srednjeevropskem času, nato bo imel tudi inavguracijski govor. V Washingtonu se medtem že od jutra zbirajo gostje, prisega in parada pa bosta zaradi hudega mraza tokrat potekali v notranjih prostorih.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija