Društvo Morigenos je v okviru projekta SeaInsights pričelo z vzorčenjem eDNA. Gre za inovativno pobudo za spremljanje morske biodiverzitete z uporabo okoljske DNA. Cilj tega projekta je izboljšati spremljanje biotske raznovrstnosti z uporabo najnovejše tehnologije pri zbiranju in analizi morske eDNA.
MORIGENOS Z NAJNOVEJŠO TEHNOLOGIJO: Omogočila bo identifikacijo morskih vrst, ne da bi jih sploh videli
Piran
Društvo Morigenos je naznanil pričetek vzorčenja eDNA v severnem Jadranskem morju v okviru projekta SeaInsights, ki ga financira Evropska unija v okviru programa Interreg Italija-Slovenija. Gre za skupno prizadevanje slovenskih in italijanskih partnerjev, namenjeno testiranju inovativnih načinov za spremljanje in ohranjanje morske biodiverzitete. Projekt se osredotoča na vzorčenje morske vode za zbiranje okoljske DNA (eDNA), kar raziskovalcem omogoča ocenjevanje zdravja in raznolikosti morskih ekosistemov.
Ob zaskrbljujočem upadanju morskih vrst in habitatov je ključno uvesti učinkovite metode spremljanja, ki omogočajo pridobivanje podatkov o biotski raznovrstnosti v realnem času, so zapisali v društvu Morigenos. Projekt SeaInsights uporablja napredno eDNA tehnologijo, ki omogoča vzorčenje genetskega materiala, ki ga organizmi izločajo v vodo. To znanstvenikom omogoča identifikacijo in monitoring različnih morskih vrst, brez potrebe po invazivnem vzorčenju in celo brez tega, da jih sploh vidijo. V tem projektu se osredotočajo predvsem na rake, ribe in morske sesalce.
V prihodnjih mesecih bo društvo Morigenos v sodelovanju z italijanskim partnerjem Shoreline vzorčilo obsežno območje Tržaškega zaliva. Druga ključna območja v severnem Jadranu vzorčijo njihovi partnerji iz Dolphin Biology and Conservation.
Genetske in bioinformatične analize bo izvajal projektni partner DivjaLabs. Zbrani podatki ne bodo pomagali le pri spremljanju raznolikosti ciljnih vrst, temveč bodo tudi osnova za pripravo smernic za uporabo vzorčenja in analize eDNA pri spremljanju širše morske biodiverzitete, so še pojasnili v društvu Morigenos.