Na Hrvaškem 1. decembra referendum o zakonski zvezi

Svet

Hrvaški sabor je danes potrdil, da bo 1. decembra referendum o ustavnih spremembah, s katerimi želijo pobudniki v ustavo vnesti določilo, da je zakonska zveza samo skupnost ženske in moškega. Nasprotniki referenduma trdijo, da je pobuda državljanov, zbranih pod imenom V imenu družine v prvi vrsti uperjena proti istospolnim porokam.

Člani pobude V imenu družine so pred poletjem zbrali več kot 700.000 podpisov za razpis referenduma z vprašanjem "Ali ste za to, da bi v ustavo Republike Hrvaške vpisali določilo, da je zakon skupnost moškega in ženske?".

Za uspešno pobudo za razpis referenduma je sicer na Hrvaškem potrebno zbrati približno 450.000 podpisov oziroma več kot deset odstotkov vseh volivcev. To bo tretji referendum po tistem o neodvisnosti in vstopu v EU, sicer pa prvi, ki so ga razpisali na podlagi zbranih podpisov državljanov.

Sabor ni želel ustavne presoje

Saborska večina je danes zavrnila predlog neodvisne poslanke Jadranke Kosor, da bi od ustavnega sodišča zahtevali oceno ustavnosti referendumskega vprašanja zaradi pomislekov, da bodo ustavne spremembe zmanjšale obseg človekovih pravic istospolno usmerjenih.

Zahtevi za oceno ustavnosti so nasprotovali tako v HDZ kot v SDP, čeprav so tudi socialdemokratski poslanci opozorili, da bodo morebitne ustavne spremembe omejile pravice določene manjšine, kot tudi to, da ne bo možna niti zunajzakonska skupnost, v kateri sta moški in ženska. Kosorjevo je sicer danes podprla vladna Hrvaška narodna stranka (HNS), ki je tudi predlagala oceno ustavnosti referendumskega vprašanja.

Hrvaške LGBT organizacije so v začetku tedna pristojnemu saborskemu odboru izročile zahtevo za oceno ustavnosti referenduma, ker ocenjujejo, da je družinsko življenje ena od temeljnih človekovih pravic in zato ne more biti izpostavljeno referendumskim odločitvam.

Pričakovati gre, da bo ustavno sodišče vendarle odločalo o referendumskem vprašanju, ker to nalaga ustavni zakon o ustavnem sodišču. Ustavni sodniki so že negativno ocenili pobude vladne koalicije za liberalnejšo spolno vzgojo in podobne zakonske spremembe.

Premier meni, da gre za prikrito nespretnost

Tudi hrvaški premier Zoran Milanović je ocenil, da je referendumska pobuda "prikrita nestrpnost", a dodal, da ni vlade, ki bi lahko spregledala 700.000 podpisov pod referendumsko pobudo. Napovedal je, da bo sam na referendumu o porokah glasoval proti, tako kot je to napovedal tudi predsednik države Ivo Josipović.

Predsednik HDZ Tomislav Karamarko pa je napovedal, da bo kot predstavnik konservativnih volivcev obkrožil "za". Referendum podpirajo tudi ostale konservativne in desničarke opozicijske stranke, kot tudi Cerkev, ki je bila zelo angažirana pri zbiranju podpisov za referendumsko pobudo.

Referendum o zakonski zvezi je znova razdelil hrvaško družbo. Raziskave so pokazale, da dobra polovica državljanov podpira ustavne spremembe o družini, medtem ko jim tretjina nasprotuje. Premier Milanović je sicer dejal, da bodo kmalu predstavili zakon o registriranem partnerstvu, s katerim namerava vlada urediti materialne pravice istospolnih parov. Gre za eno od predvolilnih obljub levosredinske koalicije.

Deli novico: