Okoljski minister Uroš Brežan se je v zvezi s pomanjkanjem vode v Slovenski Istri danes v Kopru z župani dogovoril, da mu predlagajo ukrepe, ki jih bo v četrtek obravnavala vlada. Na ministrstvu bodo še razvijali prostorski načrt za zajetje Suhorica, hkrati pa iskali možnosti povezave vodovodov v Istri, na Krasu, Postojnskem in Pivškem.
NA MIZI TA OPCIJA ZA REŠEVANJE KRIZE Z VODO: Kje ne bo več tekla? (FOTO, VIDEO)
Koper
Minister za okolje in prostor se je v Kopru seznanil s pomanjkanjem pitne vode. Tudi on je pozval prebivalce in obiskovalce slovenske Obale, "da se morajo zavedati krizne situacije in da je treba z vodo ravnati izjemno skrbno".
Na sestanku ministra, županov istrskih občin in predstavnikov Rižanskega vodovoda so sklenili, da bodo v Slovenski Istri v najkrajšem možnem času oblikovali predloge nujnih ukrepov za varčevanje z vodo. Te bo Brežan v četrtek predstavil vladi.
Koprski župan Aleš Bržan je dejal, da prekinitev dobave vode gospodinjstvom "ni nujno najprimernejši način, ker to pomeni, da bi voda postala oporečna v celotnem sistemu, in ker bi prišlo do velikih poškodb v cevovodnem sistemu". "Zato se je bolje pogovoriti o tem, ali tudi kakšnemu pravnemu subjektu zapreti vodo," je menil.
Do srede nameravajo občine in Rižanski vodovod pripraviti seznam gospodarskih subjektov oziroma dejavnosti, katerim bi začasno prepovedali uporabo vode, je pojasnil Bržan.
"Verjamem, da bomo z ukrepi, tako urgentnimi kot dolgoročnimi, našli primerne rešitve," je v Kopru dejal minister in pojasnil, da je še vedno odprt prostorski načrt za zajetje na Suhorici. "Ta prostorski načrt bo tekel naprej, hkrati pa bomo iskali tudi vzporedne rešitve, to je povezavo kraških vodovodov z obalnimi ter tudi povezavo z vodovodi na Postojnskem in Pivškem," je povedal.
Pred tem so se v Hrpeljah z ministrom Brežanom srečali župani s Krasa in Brkinov ter predstavniki Kraškega vodovoda. S povezavo vodovodov na Krasu in v Istri bi lahko zagotovili zanesljiv vir pitne vode za Slovensko Istro, ki ima zdaj največ težav, pa tudi za Kras in Brkine, je po prvem sestanku dejal minister.
Komenski župan Erik Modic je napovedal, da bi lahko dobavo vode s Krasa v Istro v enem letu povečali s 100 na 150 litrov na sekundo. Dodatno vodo bi lahko Kraški vodovod črpal iz vrtine, za katero je pridobil gradbeno dovoljenje že leta 1995. Da bi jo usposobili, bi potrebovali od 600.000 do 700.000 evrov. "Zaenkrat je bil dogovor, da v to občine same vlagamo, kar pomeni, da bi trajalo dve ali tri leta. Če pa uspemo dobiti podporo ministrstva in zagotoviti evropska sredstva, lahko to izvedemo v nekaj mesecih," je dejal Modic.
Pojasnil je, da bi morali za pošiljanje povečanih količin v Istro tudi okrepiti transportne zmogljivosti na odseku med Sežano in Rodikom. Brežan je dejal, da bi bilo tudi to mogoče narediti v roku enega leta za dva ali tri milijone evrov.
Direktor kraškega vodovoda Primož Turšič je dejal, da ni treba graditi novega cevovoda, ampak samo namestiti nove črpalke v obstoječega. Opozoril je, da to niso črpalke, "ki jih greš kupit v trgovino", zato bi za namestitev potrebovali leto ali dve.
BONUS VIDEO: Sončna očala za 10 ali več 100 evrov?
Komentiraj
Veliko ljudi je pozabilo na dragocenost vode, ki jo velikokrat kar razmetavamo, kot bi jo imeli neskončno veliko. Se je že pisalo o rezervah pri Rižanskem vodovodu in izgubah, ji jih ustvarijo cevovodi in sistemi oskrbe, kar prinese kar nekje okoli 30% izgube. Ob tem smo pozabili na t.i. šterne ob hišah ali vrtovih, ki so po vaseh še vedno prisotne, veliko pa smo jih zaradi pozidave, dobesedno zazidali. Vse to škodi tudi varnostni situaciji, saj morajo biti tudi vse šterne popisane in delujoče, v primeru nuje ali izrednih razmer.
V sosednji Italiji, pa je stanje še bolj alarmantno, saj je reka Po v določenem delu, popolnoma presahnila in sedajv določenem delu razsoljujejo morsko vodo, ki je vdrla v njeno korito. Pri tem poa so opozarjali, da je bilo v določenem obdobju, zelo veliko padavin, kar bi pa morali praviočasno skladiščiti in shranjevat za težke čase. Pri nas o tem, lahko samo sanjamo, pri njih pa imajo vodo v Lombardiji za uporabo v kmetijstvu, le še do 25 julija 2022.
www.tgcom24.mediaset...202k.shtml
Jaz sem pa mislil, da gredo prispevki na poloznicah, ki jih placujemo uporabniki, tudi za omrezje.