NAD HRVAŠKO PRIHAJA PUŠČAVSKI PESEK: Bo dosegel tudi Primorsko?

Koper

Nad del Evrope bo iz severne Afrike v prihodnjih dneh prineslo toplejši zrak s puščavskim prahom, ki se bo zadržal tudi nad Hrvaško, pišejo hrvaški mediji. Če bo puščavski prah dosegel tudi Slovenijo, kakšen vpliv ima lahko na okolje in ljudi ter do kam vse ga lahko ponese, smo povprašali meteorologa Branka Gregorčiča.

Meterolog Branko Gregorčič

Puščavski (najpogosteje saharski) prah lahko ob dovolj močnih južnih vetrovih doseže tudi Evropo. Po besedah Gregorčiča so ga najpogosteje deležni na Iberskem in Apeninskem polotoku in na južnem Balkanu. Občasno pa lahko doseže tudi srednjo in celo severno Evropo, tudi Skandinavijo. Zelo veliko ga pasatni vetrovi prek Atlantika zanesejo tudi v srednjo in južno Ameriko.

Ob tem je pojasnil, da ta pojav ni nekaj izjemnega, saj je v letošnjem letu, predvsem spomladi, prah kar pogosto prineslo nad naše območje.

"V naslednjih dneh bo nekaj saharskega prahu res doseglo Sredozemlje, predvsem obale vzhodne Španije, južne Francije in zahodne Italije, a predvidene so zelo nizke koncentracije. Nekaj ga bo v sredo in v četrtek res doseglo tudi območje Jadrana. V Sloveniji vpliv večinoma ne bo zaznaven, razen morda za krajši čas na Primorskem," je napovedal.

Napoved puščavskega prahu za sredo, 16. oktobra 2024 (vir: Arso)

Napoved puščavskega prahu za četrtek, 17. oktobra 2024 (vir: Arso)

Na naše vprašanje, kakšni morajo biti vremenski pogoji, da na tleh pristane več puščavskega prahu, kar lahko pogosto vidimo na avtomobilih, je odgovoril, da ga iz zraka spirajo predvsem padavine: "Drobni prašni delci deloma služijo tudi kot kondenzacijska jedra ob nastanku oblačnih kapljic in kasneje padavinskih elementov. Ko padavinska voda na tleh izhlapi, lahko opazimo predvsem na avtomobilih značilen droben rumenkast prah."

O tem, kakšen vpliv ima puščavski prah na okolje, je Gregorčič pojasnil, da gre s kemijskega vidika predvsem za okside najpogosteje zastopanih elementov v zemeljski skorji, to pa so predvsem silicij, aluminij, železo ... "Puščavski prah pravzaprav deluje kot nekakšno naravno mineralno gnojilo. Nekoliko nezaželen je vpliv na dihala, a v sedanjem primeru ne pričakujemo toliko povišanih koncentracij, da bi o tem lahko sploh govorili. Ponavadi prisotnost prahu v ozračju 'izda' nekoliko bolj motno – včasih tudi rumenkasto – nebo."

Izračuni koncentracij segajo le do pet dni vnaprej, je še povedal Gregorčič in dodal, da pri tleh koncentracijo delcev PM2,5 in PM10 redno spremljajo oziroma merijo. Osvežene podatke pa si lahko ogledate tukaj.

Kakšno vreme nas čaka v prihodnjih dneh?

Po napovedih vremenoslovcev bo danes sredi dneva in popoldne večinoma sončno, proti večeru pa bo na severovzhodu zapihal severovzhodnik, pričelo se bo oblačiti. V sredo bo na Primorskem dokaj jasno s šibko burjo, drugod bo povečini oblačno. Proti večeru se bo od zahoda povsod pooblačilo. V noči na četrtek bo ponekod občasno rahlo deževalo. Najvišje dnevne temperature bodo od 13 do 16, na Primorskem do 22 stopinj Celzija. Oblačno vreme z občasnim rahlim dežjem napovedujejo tudi za četrtek in petek.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija