V preteklih dneh smo objavili članek o nenavadnem dogajanju v Krajinskem parku Sečoveljske soline – krivolov, vožnja z vozili v notranjosti parka, pikniki in zabave z glasno glasbo. Občanka, ki je zadevo prijavila, je ostala z dolgim nosom, saj se naravovarstveni nadzornik ni odzval. Objavili smo tako pojasnila Krajinskega parka Sečoveljske soline kot pojasnila koprske policijske uprave, ki je prav tako pristojna za ukrepanje na območju parka. A kot kaže, se vsaj po navedbah nekaterih bralcev ni zgodilo prvič, da se nadzornik ni odzval na prijavo.
NADZORNIKI NAJ BI DOLOČENIM V PARKU SEČOVLJE GLEDALI SKOZI PRSTE: Kdo je pristojen, da nadzira njih?
Piran
Čeprav imajo v naravovarstveni nadzorni službi Krajinskega parka Sečoveljske soline kar tri nadzornike, dva poklicna in enega prostovoljca, bralci zatrjujejo, da še nikoli niso nobenega srečali na terenu. V parku odgovarjajo, da nadzorniki opravljajo delo samo v času, ko je park odprt, izven delovnega časa in ponoči pa ne. Spomnimo, da je občanka podala prijavo nadzorniku ob 16.32, park se zapre ob 17.00. Na telefon se je sicer oglasil, odzval pa se ni, ker "tistega dne ni bil v službi".
Po navedbah nekaterih bralcev, naj se ne bi zgodilo prvič, da se nadzornik na prijavo ni odzval. Vprašanje, ali se je nadzornik dolžan odzvati tudi na prijavo, ki jo dobi izven delovnega časa, smo tokrat naslovili na okoljsko in kmetijsko ministrstvo.
Vprašali smo jih tudi, ali so sploh potrebni trije nadzorniki glede na to, da opravljajo svoje delo samo v času, ko je park odprt in skoraj zagotovo se takrat nihče ne bo šel krivolova. Zakaj je potreben nadzornik prostovoljec? Kakšna je njegova funkcija in kakšna so njegova pooblastila?
Za območje krajinskega parka velja, da je potrebno motorna vozila pustiti zunaj, na parkirišču pred zapornico. Dve osebi imata dovoljenje vstopa v notranjost parka z vozili "iz zdravstvenih razlogov, vendar le v času, ko je park odprt". Po navedbah bralcev gre za vozili s piransko in izolsko registrsko oznako, ki se po njihovih navedbah zadržujeta v parku tudi, ko je ta že zaprt. Gospa, ki naj bi prihajala z vozilom v park že dolga leta, naj bi tam v resnici lovila ribe in rake. Z istim vozilom naj bi v park prihajal tudi njen soprog.
Ministrstvi smo zato vprašali, na osnovi česa, kdo se je odločil in kdaj, da imata lahko ta dva obiskovalca privilegij vstopa z vozili v park iz zdravstvenih razlogov? In, kakšni so ti zdravstveni razlogi?
Bralci navajajo še, da imajo tudi sicer določeni posamezniki že leta in leta privilegij v krajinskem parku loviti ribe, nekateri naj bi lovili celo z mrežami. Med njimi naj bi bili celo upokojeni državni uslužbenci. Ministrstvi smo zato vprašali, koliko prekrškov je njihov inšpektorat obravnaval v lanskem letu za območje krajinskega parka Sečovlje. Koliko prijav so zavrgli in iz kakšnega razloga? Koliko prekrškarjev so kaznovali in kakšne kazni so jim izrekli?
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo: ne vršimo inšpekcijskega nadzora
Ribiška inšpekcija na področju Krajinskega parka Sečoveljske soline ne vrši inšpekcijskega nadzora, pojasnjujejo na kmetijskem ministrstvu:
"Krajinski park ima svojo nadzorno službo, ki ima tudi pooblastila s področja prekrškovne zakonodaje (sankcioniranje prekrškov). Prav tako se območje nahaja neposredno ob državni meji s sosednjo Hrvaško, zato je na tem območju stalna prisotnost policije, ki opravlja nadzor."
Odgovore okoljskega ministrstva še čakamo in jih bomo objavili takoj, ko jih prejmemo.
Komentiraj
Sicer pa v krajinski park zelo težko prideš brez prečkanja meje v Sečovljah, kjer je vidno kdo ponoči hodi v soline... morda bi lahko tudi tam koga povprašali glede tega...
naj vodstvo parka oziroma nadrejeni nadzornikov predložijo občini ali ustanovitelju ali pač komurkoli nadrejenemu njim
poročilo koliko ukepov so izvedli npr, v letu 2021 (2020) in ali jih takšno četico sploh potrebujejo glede na to, da zelo veliko nadzirajo ja mhm ja seveda