Po podatkih evropskega programa za podnebje Copernicus je bil julij "najtoplejši mesec na svetu v zgodovini meritev", ki so ga zaznamovali vročinski valovi in požari po celem svetu. Tako je povprečna temperatura za 0,33 stopinje Celzije višja "od zadnjega rekordnega julija leta 2019". Vendar za Slovenijo in slovensko Istro to ne drži. Letošnji julij, kar zadeva temperature, ni bil nič posebno izjemnega.
NENAVADNO: Julij po podatkih EU najtoplejši mesec na svetu v zgodovini meritev, a ne v slovenski Istri
Koper
Po podatkih, ki so jih danes objavili v EU, naj bi bil julij 0,72 stopinje Celzija toplejši kot povprečni juliji med letoma 1991 in 2020. Do sedaj je za najtoplejši mesec veljal julij 2019. Globalno povprečje za letošnje leto je do sedaj tretje najvišje v zgodovini meritev in je za 0,43 stopinje višje od povprečja med letoma 1991 in 2020. Še bolj vroče povprečje pa so do sedaj izmerili leta 2020, in sicer 0,48 stopinje nad povprečjem ter rekordnega leta 2016, ko so izmerili 0,49 stopinje nad povprečjem. Pri Copernicusu pričakujejo, da se bo razlika med letošnjim letom in rekordnim letom 2016 do konca leta še zmanjšala.
Vendar ta opažanja za Slovenijo ne držijo, saj je bil lanski julij bistveno bolj vroč. Kot so razložili na Agenciji RS za okolje (ARSO), "gledano globalno to drži, v Sloveniji pa ne. Lanski julij je bil npr. bistveno bolj vroč, letošnji se uvršča nekje na 11. mesto najtoplejših julijev po letu 1950," pojasnjujejo.
Kaj prinaša mesec avgust? Na Obali so trenutne temperature pod siceršnjim povprečjem. "Mesec avgust se je na Obali začel s tremi vročimi dnevi, nato pa se je ohladilo in obdobje nekoliko podpovprečnih temperatur bo predvidoma vztrajalo do petka 11. avgusta," pojasnjuje meteorolog Branko Gregorčič.
Za naslednji teden lahko pričakujemo postopen porast temperature. "Prav možno je, da nas bo v prihodnjem tednu zajel vročinski val s temperaturami nad 30 stopinj Celzija. Vročina najverjetneje ne bo izjemna, se pa bo najbrž nadaljevala tudi v zadnji tretjini avgusta," napoveduje priznani meteorolog Gregorčič z ARSO.