NEPRIJAZEN ODZIV VUČIĆA NA VPRAŠANJE SLOVENSKEGA NOVINARJA: Morala se je vmešati predsednica (FOTO, VIDEO)

Svet

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je bil danes zelo neprijazen do slovenskega novinarja, ki mu je na tiskovni konferenci za medije postavil vprašanja v povezavi s krizo na Kosovu, protesti in zamenjavo notranjega ministra Bratislava Gašića. V razpravo se je vmešala predsednica Nataša Pirc Musar, ki je danes na obisku v Srbiji.

Vučić danes gosti slovensko predsednico Pirc Musar, s katero sta po srečanju stopila pred novinarske mikrofone. Slovenski novinar je Vučiću postavil sledeča vprašanja:

Srečali ste se s predstavniki Kvinte in EU. Kakšno je sporočilo, ki ste ga prejeli glede zaostrovanja odnosov s Prištino?

Kakšen je vaš komentar na proteste, ki so ponovno napovedani v soboto, v skupščini pa ni zadostne večine, da bi lahko razpravljali o eni od zahtev, to je razrešitev notranjega ministra Bratislava Gašića?

"Najlepša hvala za vaša vprašanja, saj del teh vprašanj pokaže, kako in zakaj Evropska unija ni tako priljubljena, kot bi si vsi želeli v naši državi. Včasih se zaradi vaše pretirane dobronamernosti ljudje počutijo ponižani, ker vidijo, da se želite vmešavati v stvari, v katere se ne bi nikoli dovolili vmešavati nikomur drugemu, ko gre za vaše države," je odgovoril Vučić.

Spregovoril je tudi o tem, da se EU ne odziva na 'ranjenje Srbov' na Kosovu in Metohiji. Spomnil pa je tudi, da je Slovenija priznala Kosovo.

Glede protestov je Vučić dejal, da trajajo že desetletje. "Prej so bili vsak dan, zdaj so vikend protesti. Z izjemo pozivov, da me obesijo, so mirni. In za razliko od vaše ustaljene prakse v EU, da se 'ubije boga' v protestnikih, je pri nas mirno. Pridejo, se zberejo, razidejo in vse je v redu. Poskušamo prevzeti vaše najboljše demokratične dosežke, edino, kar še nismo prevzeli je to, da 'ubijemo boga' v protestnikih. Mi tega ne moremo in nočemo početi, temu se bomo izogibali do zadnjega trenutka."

Dodal je, da je policija dovolila protestnikom vdreti v zgradbo Skupščine in tudi v zgradbo javne Radiotelevizije Srbije (RTS).

"Še bomo morali delati na teh evropskih reformah, očitno pa smo glede vprašanja pretepanja protestnikov daleč od vaših standardov v EU in upam, da pri tem ne bomo napredovali s hitrostjo, kakršna se od nas pričakuje," je odgovoril Vučić.

Na to se je odzvala slovenska predsednica Pirc Musar, ki je dejala: "Kar mediji poročajo o protestih, je svoboda izražanja in upam, da novinarju niste preveč zamerili vprašanja. Demokracija je tudi svoboda medijev in na tem je potrebno prav tako delati."

Vučić je zadevo zaključil, kot je dejal, da se zahvaljuje slovenskemu novinarju za vprašanja. "Pri nas je, normalno, svoboda medijev takšna, da bi moral vsak dan odgovoriti, ali sem Hitler ali Mussolini. Ne želim vam te stopnje svobode," je zaključil.

Je pa Pirc Musar na današnjem delovnem obisku v Srbiji Beograd in Prištino pozvala k nadaljevanju dialoga pod okriljem EU, ki je edina prava pot do rešitve sedanjih težkih razmer na Kosovu in umiritve razmer. Po pogovorih z Vučićem je izpostavila, da morata k temu prispevati obe strani.

"Dialog je edina prava pot do rešitve težkih razmer, da se situacija pomiri. Seveda je to potrebno na obeh straneh, tudi Kosovo mora narediti svoj del posla," je dejala in napovedala, da bo oktobra obiskala Kosovo in se o njihovih stališčih pogovarjala s kosovsko predsednico Vjoso Osmani. Z njo se je pred obiskom v Beogradu sicer že pogovarjala po telefonu.

"Pozicija Evropske unije in Slovenije je seveda jasna - dialog, še enkrat dialog in dialog. Ne želimo si konfliktov v regiji Zahodnega Balkana. Mislim, da bi začrtana pot morala biti jasna, to je približevanje Evropi, evropskim vrednotam, vladavini prava, človekovim pravicam," je dejala in povedala, da se je o razmerah na Kosovu pogovarjala tudi na uradnem obisku v Severni Makedoniji, od koder je v sredo prišla v Beograd.

Dodala je še, da kot pravnica ne vidi razloga, zakaj v skladu z uresničitvijo sporazuma o normalizaciji odnosov na Kosovu ne bi vzpostavili skupnosti srbskih občin. Z Vučićem sta se strinjala, da je dogovore treba spoštovati in krepiti dialog ter umiriti strasti, je dejala. Vučić pa se ji je na skupni novinarski konferenci v Beogradu zahvalil, ker je želela slišati srbske argumente.

Odnose med Slovenijo in Srbijo sta oba izpostavila kot zelo dobre. Zavzela sta se za njihovo krepitev in da bosta državi z dobrimi medsebojnimi odnosi prispevali k miru, stabilnosti in napredku na Zahodnem Balkanu, so sporočili iz urada predsednice.

Za Slovenijo je evropska prihodnost držav regije ključnega pomena, zato si bo vedno iskreno prizadevala, da bi tudi Srbija postala del evropske družine, je na novinarski konferenci dejala Pirc Musar. "Za to je potrebna uvedba evropskega pravnega reda, zavezanost vladavini prava, boj proti korupciji ter zagotavljanje svobode medijev," je izpostavila kot glavne potrebne korake na srbski evropski poti. Kot so sporočili iz njenega urada, je poudarila tudi pomen implementacije ustavne reforme na področju sodstva, pozdravila pa napredek Srbije pri usklajevanju z vizumsko politiko EU.

Vučić je medtem izrazil pričakovanje, da bo trgovinska menjava med državama po lanski rekordni tudi letos dosegla skoraj dve milijardi evrov ter izpostavil, da je Slovenija ena najpomembnejših investitork in gospodarskih partneric Srbije. Več kot 1500 slovenskih podjetij namreč zaposluje 25.000 delavcev. Izrazil je željo, da bi Beograd in Ljubljano povezali s hitro železniško povezavo.

Predsednika sta govorila tudi o uresničevanju sporazuma o nasledstvu po nekdanji skupni državi in se dogovorila, da se mora proces pospešiti predvsem pri digitalizaciji arhivskih gradiv. Slovenija je sicer pobudnica digitalizacije skupnih arhivskih gradiv nekdanje SFRJ, ki bi omogočila, da bi bile njihove digitalne kopije dostopne državnim arhivom vseh držav naslednic.

Poseben namen obiska je bil po navedbah urada predsednice tudi pogovor o Zahodnem Balkanu v luči vrha pobude Brdo Brioni, ki bo septembra v Severni Makedoniji. Pirc Musar se je Vučiću zahvalila za potrjeno udeležbo na vrhu in izpostavila izreden pomen dialoga na tej ravni, saj lahko razprave v okviru pobude "pomagajo državam regije pri iskanju medsebojnih rešitev ter olajšajo njihovo pot v EU".

Pirc Musar je Srbiji in drugim državam regije zagotovila nadaljnjo podporo in pomoč Slovenije pri približevanju EU, saj je "evropska pot prava pot". Vučić pa je zagotovil, da vztrajajo na tej poti ter v tem okviru skrbijo za vladavino prava in nujne reforme. Sloveniji se je zahvalil za podporo.

Predsednica je ob obisku državljanom in političnemu vrhu Srbije še enkrat izrazila sočutje ob nedavnih strelskih napadih na beograjski osnovni šoli in v Mladenovcu, kamor je v sredo tudi položila venec v imenu Slovenije. Izpostavila je, da je medvrstniško nasilje problem, s katerima se soočajo vse družbe, še posebej v dobi družbenih omrežij, kjer se pogosto pojavljajo sovražni govor in nestrpnost. Vloga predsednikov držav pri tem pa je, da spodbujajo dialog, spoštovanje, strpnost ter sodelovanje - tako na spletu kot v resničnem svetu, je dejala.

Pirc Musar se je v Beogradu v sredo udeležila tudi sprejema, ki ga je ob dnevu državnosti pripravilo slovensko veleposlaništvo. V nagovoru je izpostavila pomen tesnejšega sodelovanja med državama na področju znanosti, kulture in gospodarstva, so še sporočili iz njenega urada.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
joe jaxson |  17 .06. 2023 ob  22: 49
zdej "kao on demokrat" ja pa jade !