Konec meseca julija smo poročali o piku ribe morski pajek v našem morju. Zgodilo se je 58-letnemu Kranjčanu, ki je lovil ribe med Piranom in Italijo. Ko je na trnek ujel morskega pajka, ga je ta s strupenimi bodicami zbodel v prst, ribič pa je zaradi hudih bolečin potreboval zdravniško pomoč. V letošnjem poletju naj bi se morski pajki v našem morju precej namnožili, kroži glas med ribiči. Informacijo smo skušali preveriti tudi na Morski biološki postaji Piran, a odgovora nismo prejeli. So pa zato pojasnili več o tej strupeni ribi in kako reagirati ob srečanju z njo.
NEVARNOST, KI NA VAS PREŽI IZ MIVKE: Kako reagirati ob piku?
Piran
Morski pajek ali morski zmaj, ki ga znanstveno imenujemo Trachinus draco, je ena najbolj strupenih rib Jadranskega morja, ki se pojavlja tudi v slovenskem morju. Prepoznali ga boste po bočno sploščenem telesu, glavi z velikimi očmi, ki so obrnjene navzgor, navzgor pa so obrnjena tudi usta. Je zelenorumene do temno zelenorjave barve, na bokih pa ga krasijo pokončne rumenkaste ali rjave proge. Strupene trne ima na prvi plavuti, dva pa tudi na boku.
Za morskega pajka je značilno, da se "najpogosteje zadržuje v območjih prehoda skalnatega dna v peščeno ali muljevito dno, kjer se zakoplje v sediment, tako da iz njega molijo le oči in nevarni trni", je za STA pojasnila morska biologinja in ekologija Martina Orlando Bonaca. Ker je dobro skrit, ga kopalci pogosto ne vidijo in ga oplazijo.
Kaj narediti, če vas piči morski pajek?
Ko morski pajek piči in v telo človeka spusti strup, bo to osebi najprej povzročilo hude bolečine. Tem včasih sledi tudi bruhanje, v izjemno redkih primerih pa celo mišična paraliza in smrt. "Strup morskih zmajev je sicer termolabilen in se začne pri visokih temperaturah razgrajevati," so za STA pojasnili na Morski biološki postaji Piran. Zato je treba ob piku morskega pajka mesto vboda greti pod vročo vodo, ki ima med 50 in 60 stopinj Celzija. Če se stanje ne izboljša v kratkem času, je nujno potrebno obiskati zdravnika, še svetujejo.