Včasih so verjeli, da se na noč čarovnic, 31. oktobra, duhovi vrnejo na zemljo. Mnogi so verjeli, da jih bodo srečali, če te noči odidejo od doma. Da jih duhovi ne bi prepoznali, so zato nosili grozljive maske. Gre za keltski praznik, ki je bil znan že pred več kot 2000 leti, imenovali so ga Samhain. Z njim so obeležili konec sezone žetve in začetek temnejše polovice leta.
NOCOJ JE MEJA Z ONOSTRANSTVOM NAJTANJŠA: Zakaj nositi masko in kaj mora storiti samska ženska?
Trendi
Kelti so praznovanje zaključili s sončnim zahodom. Danes je praznik bolj komercialen, bolj poznan kot Halloween in po zapravljivosti na drugem mestu, takoj za božičem.
Nekoč se mlade ženske verjele, da lahko na noč čarovnic izvedo ime svojega bodočega soproga tako, da izvedejo čarovnijo s prejo, kosi jabolk in ogledali. Eno od verovanj pa pravi, da mora ženska na noč čarovnic pred spanjem pojesti zmes iz orehov, lešnikov in muškatnega oreščka, če želi sanjati svojega bodočega soproga.
Da bi duhove zadržali čim bolj daleč od svojih domov, so ljudje puščali zunaj hrano. Verjeli so, da se bodo duhovi, ki so prišli na zemljo, tako pomirili in ne bodo vstopili v njihove hiše.
Komentiraj
Regional priporoča
Zadnje iz goriške
Več kronike
DVE POGREŠANI OSEBI: V Izoli iskali 94-letnico, na območju Pivke po dveh dneh našli domačina
A.S.
-
včeraj ob 12:56
PRETEP V KOPRSKEM LOKALU: Policisti zasegli naboje in pištolo brez serijskih številk
A.S.
-
včeraj ob 11:32