Ministrstvo za zdravje je na spletni strani objavilo posodobljena priporočila testiranja na novi koronavirus. Ta med drugim uvajajo možnost testiranja na koronavirus z odvzemom brisa grla in nato sprednjega dela nosu. Promocija cepljenja proti covidu-19, ki so jo napovedali za čas po prihodu omikronu prilagojenih cepiv, se bo začela novembra.
NOVA OBLIKA TESTIRANJA NA KORONAVIRUS: Še bolj ali manj neprijetno?
Slovenija
Če so strokovnjaki doslej priporočali odvzem brisa za testiranje na novi koronavirus iz nosno-žrelnega predela, je po novem odvzem brisa dovoljen tudi iz grla in sprednjega dela nosu. To določa posodobljeni algoritem testiranja na koronavirus, ki ga je ministrstvo za zdravje pripravilo v sodelovanju z delovno skupino za mikrobiološko diagnostiko in spremljanje, ki je del posvetovalne skupine Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) za spremljanje koronavirusa.
Algoritem je sicer podoben tistemu, ki ga je delovna skupina pod vodstvom mikrobiologinje Viktorije Tomič pripravila že v avgustu. Tomičeva je pred časom pojasnila, da mora pri drugem primeru zdravstveni delavec bris najprej odvzeti iz žrela, nato pa še iz sprednjega dela nosu.
Najprej samotestiranje na koronavirus, nato testiranje pri uradnem izvajalcu
Kot navajajo na ministrstvu, mora oseba, ki ima znake covida-19 ali sumi, da se je okužila s koronavirusom, najprej opraviti hitri test za samotestiranje. Testi za samotestiranje so za splošno populacijo samoplačniški.
Če je test pozitiven, naj posameznik najpozneje v 24 urah po opravljenem samotestu opravi hitri test na koronavirus pri uradnem izvajalcu testiranj. Testiranje je ob predložitvi dokaza o pozitivnem samotestu brezplačno. Kot dokaz šteje fotografija pozitivnega samotesta ali samotest v vrečki, ob predložitvi osebnega dokumenta.
Testiranje je brezplačno tudi, če posameznika k izvajalcu testiranja napoti družinski zdravnik, ob prekinitvi izolacije po sedmih dneh od potrjene okužbe in ob zahtevi izvajalca zdravstvene dejavnosti o negativnem hitrem testu za izvedbo zdravstvene storitve. V času čakanja na izvid testa naj se testirani umakne v izolacijo.
Če je rezultat hitrega testa negativen, pa algoritem svetuje ponovitev hitrega testa ali PCR-testiranje. Kjer je možno, priporočajo PCR-testiranje, tako da posameznika ob koronavirusu testirajo še na gripo in respiratorni sincicijski virus (RSV).
Trajanje izolacije ostaja pri sedmih dnevih
Kljub nekaterim informacijam, da bi se lahko trajanje izolacij ob okužbi s koronavirusom skrajšalo, pa se to za zdaj ne spreminja. Izolacijo je ob negativnem hitrem testu še naprej mogoče prekiniti sedmi dan po potrditvi okužbe.
Promocija cepljenja proti covidu-19 kljub drugačnim napovedim šele novembra
Ob tem so se, kot je razvidno iz zapisnika, člani posvetovalne skupine seznanili tudi z informacijo, da se bo intenzivnejša promocija cepljenja proti covidu-19 začela v novembru. Pri tem bo promocija ciljala na skupine, ki jim je cepljenje proti covidu-19 priporočeno, zato bo vidnost kampanje v širši javnosti manjša.
Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Tadej Ostrc je sicer septembra napovedal, da se bo promocija cepljenja okrepila ob prihodu novih cepiv, prilagojenih podrazličicam koronavirusne različice omikron BA.4 in BA.5. Cepivo podjetja Pfizer, ki je prilagojeno omenjenima podrazličicama, je v Sloveniji za cepljenje sicer na voljo od konca septembra.
Zaradi nezadovoljstva z ravnanjem ministrstva iz ene od delovnih skupin izstopil Tadej Troha
Medtem je iz delovne skupine družbeni in komunikacijski vidiki, ki je del posvetovalne skupine NIJZ, izstopil Tadej Troha, ki ga je nadomestila Lilijana Šprah. Troha je pojasnil, da je iz skupine odstopil zaradi ravnanja ministrstva za zdravje in vlade glede priporočil posvetovalne skupine.
Posvetovalna skupina je namreč med drugim predlagala, da se zaščitne maske delijo pred vstopom v prostore, kjer so te nujne ali priporočene, denimo na postajališčih javnega prevoza. "Vlada bi morala to obravnavati in sprejeti sklep, da tega ne bo počela, ampak zgleda, kot da tega sploh ni obravnavala, ali pa za to ne vemo," je dejal. Ob tem je dodal, da vladi zameri, da ni ohranila minimalne pripravljenosti ljudi za nošenje zaščitnih mask.
Komentiraj
d7694293-ffb8-4ed0-a014-3581d49070e4.usrfiles.com/ugd/d76942_5af19ff7389d405585ae0c9db50eb306.pdf
1. Prvo cijepljenje
Sadrži malu količinu fiziološke otopine i zatim neke sastojke, uključujući stanične početke za uništavanje sustava. Imunološki sustav, koštana srž, timusna žlijezda, slezena i svi drugi sustavi povezani s vašim imunološkim sustavom postaju paralizirani jer se sposobnost proizvodnje bijelih krvnih stanica smanjuje za 50%. Na prvi pogled tih 50% se niti ne primijeti, skoro svi su preživjeli cijepljenje odn. misli da ga ništa ne boli. Sada namjerno puštaju 8 tjedana nastave, jer je to jednako razdoblju reprodukcije bijelih krvnih zrnaca. Zato je dogovoreno da 2. dozu dobijem 8 tjedana kasnije, da umnožim krv jer je nakon toga najslabija.
Tijekom 2. cijepljenja, štetne komponente su se povećale i sposobnost proizvodnje bijelih krvnih stanica je pala za 25%, a vi ste pali na 25% onoga što ste imali kao normalni proizvodni kapacitet.
3. doza
Booster sadrži 81 nit stranih bakterija, koje su stanicama nepoznate i ne poznaju svoj redoslijed, a manje poznati grafen hidroksid, nano britvicama uđe u tijelo i počne ga rezati u špricama, ovisno o dozi. Za tijelo, bitka je izgubljena protiv njih. Postoji nekoliko serija, naime blaga, umjerena i odmah fatalna, gdje oboljeli krvare do smrti u nekoliko ušiju, jer su im stanice izrezane iznutra, jer je GH atomski tanak, izuzetno stabilan i stoga oštar. Također se ne razgrađuje i ne otapa. Jednom notor, uvijek notor. Svaka žena razvija kroničnu upalu zbog sve većeg broja već postojećih rana, koje su se time povećale, a pomoć u liječenju tijela gotovo u potpunosti usporena.
4. doza
Sada je sposobnost proizvodnje bijelih krvnih stanica potpuno paralizirana. To znači da ste dobili HIV preko "droge" i ničega drugog. Sada imamo takozvane ljude koji hodaju uokolo bez imunološkog sustava, i to neko vrijeme.
U tom prvom razdoblju umrijet će četvrtina te populacije. Ukupno 4 sata. Imat će 3 doze.
Bez imunološkog sustava postaju jednako ovisni o lijekovima kao što su dijabetičari o inzulinu, ali bubrežni bolesnici na dijalizi.
No, jedni će zbog cijepljenja umrijeti, pa će se tako smanjiti populacija, drugi će postati medicinski ovisni, a opet relativno zdravi i radno sposobni, svi će platiti cijenu ove gluposti.
Računa se za taj prvi krug, za otprilike 2-3 godine, koji su umrli u prvom valu cijepljenja, a onda će tvrditi da su zapravo umrli od drugog virusa, jer nitko nije trebao pretpostaviti da su svi cijepljeni bili interni posjekao i umro zbog nezarastanja.
Sve životinje koje su sudjelovale u pilot studiji cijepljenja nisu preživjele.
Znanstvenoistraživački centar Karstedt-Kaiser, Berlin
14. listopada 2022